دانستنی های مهاجرت

اقامت عمان؛ کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری

اقامت کار در عمان

اقامت عمان، یک تصمیم پرطرفدار میان علاقه‌مندان به مهاجرت در سرتاسر جهان است. عمان یکی از کشورهای خاورمیانه در جنوب ایران و همچنین جزو ثروتمندترین کشورهای منطقه خلیج فارس به‌شمار می‌رود. بنابراین فرصت‌های کاری در این کشور هرروزه در حال افزایش هستند.

مهاجرت کاری به عمان با توجه به شرایط خوب این منطقه، برای متقاضیان از همه کشورهای جهان گزینه‌ای مناسب است. فقط افراد باید شرایط سنی مناسب و پیشنهاد کاری از یک کارفرمای عمانی را دارا باشند.

البته روش‌هایی دیگر از جمله اقامت از طریق تحصیل و سرمایه گذاری نیز وجود دارد. درواقع به‌دلیل روابط سیاسی خوب عمان با ایران و شرایط اقتصادی عالی، سرمایه‌گذاری در این کشور برای ایرانیان انتخابی هوشمندانه است. همچنین عمان به‌خاطر وجود دانشگاه‌های پیشرفته و سیستم آموزشی مناسب، شرایطی را برای پذیرش دانشجویان از همه نقاط جهان فراهم می‌کند. دانشجویان با یک‌سری شرایط خاص توانایی ادامه تحصیل و بهره‌مندی از دانشگاه‌های کشور عمان را دارند.

 ما در این مقاله برای آگاهی بیشتر شما عزیزان درباره کار، تحصیل و سرمایه گذاری در این  کشور مطالبی را جمع‌آوری می‌کنیم. پس برای بررسی شرایط اقامت عمان و جزئیات آن با ما  تا آخر مقاله همراه باشید.

اقامت عمان؛ شرایط خوب برای مهاجرت به عمان
اقامت عمان؛ شرایط خوب برای مهاجرت به عمان

اخذ ویزای کار کشور عمان

شما از طریق دریافت ویزای کار عمان توانایی کسب درآمد دلاری دارید. حتی در صورتی عدم اقامت عمان هم این موضوع اتفاق می‌افتد. فقط اخذ یک پیشنهاد شغلی معتبر از طرف یکی از شرکت‌های فعال در عمان برای دریافت ویزای کار این کشورضروری است. به‌دلیل نرخ بسیار کم بیکاری در کشور عمان، تقریبا همه متقاضیان قادر به انتخاب شغل مورد نظر خود هستند.

اولین موضوع درباره شرایط کار و اقامت عمان، میزان ساعت‌ کاری در این کشور است. شاغلان در عمان حدود ۴۰ تا ۴۸ ساعت در هفته کار می‌کنند. همچنین روزهای کاری هفته در این کشور یکشنبه تا پنج‌شنبه تعیین می‌شود. بنابراین مردم تقریبا هشت تا ده ساعت در شبانه‌روز کار می‌کنند. ویزا کاری عمان دارای دو سال اعتبار و برای دریافت آن، سن متقاضی باید بالاتر از ۲۱ و پایین‌تر از ۶۰ سال باشد.

اقامت عمان؛ اخذ پیشنهاد شغلی معتبر برای اخذ ویزای کار
اقامت عمان؛ اخذ پیشنهاد شغلی معتبر برای اخذ ویزای کار

مزایای ویزا کار عمان

با استفاده از ویزای دریافتی کار در عمان، قادر به همراهی همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود هستید. این افراد خانواده با استفاده از ویزای خانوادگی شما اما اجازه کار در عمان را ندارند. علاوه‌بر این مورد قادر به دریافت کمک هزینه‌ای برای تحصیل فرزندتان هستید. اما این موضوع بستگی به کارفرمای شما در راستای دریافت دعوت‌نامه ویزای کارتان دارد.

زبان رسمی کشور عمان عربی و برای کار در این کشور باید مقداری به زبان عربی مسلط باشید. همچنین برای اشتغال در عمان نیازی اخذ مدرک زبان بین‌المللی لازم نیست. علاوه‌بر این‌ها شما برای فعالیت در کار مورد موردعلاقه‌تان در عمان، قبل از اقدام به اخذ ویزای کار باید به‌عنوان یک توریست به این کشور بروید. در این‌صورت بهتر با موقعیت‌‌های مختلف شغلی در آن‌جا آشنا، و در زمینه‌ی اقامت عمان تلاش می‌کنید.

اقامت عمان؛ یادگیری زبان عربی برای کار در عمان
اقامت عمان؛ یادگیری زبان عربی برای کار در عمان

شرکت های کاریابی در عمان

یکی از شیوه‌‌‌های جستجوی کار در عمان برای افراد متقاضی مهاجرت به عمان، مراجعه به موسسه‌های کاریابی است. البته بعضی اوقات، موسسه‌های کاریابی عمان مدعی ایجاد بهترین فرصت‌های شغلی در این کشور برای متقاضیان بوده‌اند. اما آن‌ها موفق به این کار در راستای اقامت عمان نشدند.

 بنابراین قبل از هر تصمیمی برای مهاجرت، باید موسسه‌های معتبر کاریابی در عمان را شناسایی کنید. معمولا این موسسه‌ها پیشنهادهای شغلی کارفرمایان عمانی را به‌شکل آگهی استخدام چاپ می‌کنند. بیشتر موسسه‌ها در وب‌سایت خود اطلاعات و شرایط لازم برای اخذ هر فرصت شغلی را قرار می‌دهند. ویزای کاری این کشور را فقط با پشتیبانی کارفرمای عمانی به فرد می‌دهند. اما تا الان آگهی به‌منظور ویزای جستجوی کار در عمان توسط موسسه‌های کاریابی انتشار نداده‌اند. بنابراین شما قادر به جستجوی کار در کشور عمان نیستید. برای کار در این کشور و اخذ اقامت عمان، باید از قبل پیشنهاد شغلی معتبر را دریافت کنید.

اقامت عمان؛ شرکت‌های کاریابی در عمان
اقامت عمان؛ شرکت‌های کاریابی در عمان

معرفی چند موسسه کاریابی معروف

هر متقاضی برای ورود به کشور عمان و اشتغال در کار مورد نظر خود توانایی اقدام به‌صورت غیر حضوری از طریق موسسه کاریابی عمان را دارد. در قسمت زیر اسم بعضی از موسسه‌های کاریابی معتبر را در راستای اقامت عمان  قرار داده‌ایم:

 • STAR AGENCY
 • Oxygen Oman
 • MENA HR Solutions LLC
 • Competence HR
 • Work Circle Oman

اقامت عمان؛ موسسه‌های کاریابی معروف
اقامت عمان؛ موسسه‌های کاریابی معروف

وجود یک شرکت رابط بین شما وکارفرما

شرکت‌ها و سایت‌های کاریابی در عمان علاوه‌بر مزایاهای مختلف، معایبی هم دارند. آگهی‌های نادرست، عدم دسترسی برای پیگیری درخواست‌ افراد و عدم ارائه اطلاعات کامل و دقیق از جمله این معایب است. بیشتر متقاضیان کار در عمان با زبان عربی و فرهنگ این کشور آشنا نیستند. بنابراین افراد به‌‌آسانی توانایی برقراری ارتباط با کارفرماها را ندارند. گاهی وجود کاریابی‌ها نیز  این روند را مشکل و بدتر می‌کند. به‌همین خاطر وجود یک شرکت ایرانی و رابط بین شما و کارفرماها، راه را بسیار آسان می‌کند. بنابراین ما در موسسه کاریابی توسعه کار شما را در این زمینه و اخذ اقامت عمان کمک می‌کنیم.

اقامت عمان؛ شرکت‌ کاریابی رابط در ایران
اقامت عمان؛ شرکت‌ کاریابی رابط در ایران

اقامت عمان؛ جاب آفر

یکی از مهم‌‌ترین شرایط جهت دریافت ویزای کار عمان، Job Offer یا همان (پیشنهاد کاری) است. در این صورت شما باید طبق تخصص یا مدرک خود، از یک کارفرما در عمان پیشنهاد کاری بگیرید. درواقع شما باید پیشنهاد کار خود را به کارفرمایان در عمان ارسال کنید. در نتیجه باید برای جواب یک کارفرما و تمایل او برای استخدام‌تان منتظر بمانید.

اقامت عمان؛ پیشنهاد کار از سوی کارفرما در عمان
اقامت عمان؛ پیشنهاد کار از سوی کارفرما در عمان

کارهای لازم در پروسه جاب آفر

اگر زمان دو سال قبل از ارسال درخواست برای یک کارفرمای عمانی در این کشور مشغول به کار بوده‌اید؛ باید گواهی ترخیص از طرف کارفرمای قبلی را برای رئیس جدید خود ارسال کنید. همچنین درصورت عدم پایان زمان ویزای کار، باید گواهی ترخیص از شغل‌تان را ارائه دهید.

برای دریافت جاب آفر از عمان باید مدارک تحصیلی و رزومه کاری خود را برای کارفرمایان بفرستید. کارفرمای عمانی این مدارک را مطالعه و در صورت تایید آن‌ها از شما تقاضای شرکت که در آزمون‌های مورد نیاز را می‌کند.

بعد از شرکت در آزمون‌ها و کسب نمره قبولی، قادر به اقدام برای دریافت ویزای کار عمان هستید. کارفرما بعد از ارائه پیشنهاد باید مجوز استخدام متقاضی را از اداره پلیس و  کار این کشور در راستای اقامت دائم کسب کند.

اقامت عمان؛ ارسال مدارک برای کارفرمای عمانی
اقامت عمان؛ ارسال مدارک برای کارفرمای عمانی

شرایط مهاجرت پزشکان به عمان

با کار و مدرک در یکی از حوزه‌های مربوط به درمان، شانس زیادی برای اشتغال در عمان دارید. در لیست شغل‌های موردنیاز عمان در زمینه درمان؛ پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، مامایی، اورژانس، رادیولوژی و فیزیوتراپی وجود دارند. برای اشتغال در عمان در حوزه‌های پزشکی باید دست کم سه سال سابقه کار مرتبط را دارا باشید. در ادامه این مطلب به موارد لازم برای مهاجرت پزشکان و اقامت عمان می‌پردازیم. البته این شرایط شامل مهاجرت پرستاران و همه کادر درمان نیز می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی مشاغل مورد نیاز این کشور در زمینه‌های مختلف مثل، مهندسی و مهماندار هواپیما، مقاله‌ی مهاجرت به عمان رو مطالعه کنید.

اقامت عمان؛ مهاجرت پزشکان به عمان
اقامت عمان؛ مهاجرت پزشکان به عمان

اخذ تاییدیه دیتا فلو Data Flow

پزشکان برای کار در بعضی کشورهای منطقه خلیج فارس مثل امارات، قطر و عمان، باید تاییدیه دیتافلو Dataflow اخذ کنند. دیتافلو در واقع یک مرحله برای بررسی مدارک و سابقه کاری است. در برنامه دیتا فلو Dataflow؛ مدارک تحصیلی، پیشینه کاری، پروانه مطب، و مجوزهای پزشکان بررسی می‌شود. بررسی مدارک در دیتافلو تقریبا شش ماه طول می‌کشد. درصورت تایید متقاضیان از نظر تخصص و مهارت، آن‌هل اجازه کار در زمینه اقامت عمان را دریافت می‌کنند.

اقامت عمان؛ بررسی مدارک پزشکان در برنامه دیتا فلو
اقامت عمان؛ بررسی مدارک پزشکان در برنامه دیتا فلو

شرکت در آزمون پرومتریک

متقاضیان کار پزشکی در عمان باید در امتحان پرومتریک Prometric شرکت و نمره قبولی را به‌دست آورند. آزمون پرومتریک توسط سازمان Prometric آمریکا برای متقاضیان برگزار می‌شود. این سازمان مسئولیت برگزاری تعداد زیادی از آزمون‌های بین‌المللی را برای حوزه‌ها و مشاغل مختلف برعهده دارد.

همچنین برخی کشورها در منطقه  خلیج‌فارس مثل عمان، برای پذیرش نیروهای پزشکی مدرک پرومتریک را درخواست می‌کنند. این آزمون به‌صورت کامپیوتری و حضوری به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. آزمون پرومتریک در ایران، باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه، سفر کنند. برای نتیجه مورد قبول در آزمون پرومتریک عمان نیز باید بالای ۶۰% از سوالات را پاسخ صحیح بدهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اقامت عمان، با مشاوران ما در موسسه کاریابی توسعه کار در قسمت “ارتباط با ما” تماس بگیرید.

اقامت عمان؛ شرکت در آزمون پرومتریک
اقامت عمان؛ شرکت در آزمون پرومتریک

از دیگر شرایط معین برای مهاجرت کادر درمان به عمان، شرکت در مصاحبه وایوا Viva است. مصاحبه وایوا Viva به‌صورت حضوری و با کمک وزرات بهداشت عمان برگزار می‌شود. متقاضیان کار پزشکی و اقامت عمان برای موفقیت در این مصاحبه حضوری، باید تقریبا به زبان انگلیسی مسلط باشند.

درخواست‌کنندگان برای حضور در مصاحبه وایوا Viva باید ویزای توریستی عمان را اخذ و به این کشور سفر کنند. شرکت در این مصاحبه با کارفرما، حداکثر تا سه بار امکان‌پذیر است.

اقامت عمان؛ شرکت در مصاحبه وایوا
اقامت عمان؛ شرکت در مصاحبه وایوا

سابقه کار

پزشکان و کادر درمان، جهت کار در عمان باید بین دو تا سه سال سابقه کار ارائه دهند. میزان دقیق این سابقه کار با توجه به تخصص و رشته فعالیتی در راستای اقامت عمان مشخص می‌شود.

شرایط مهاجرت به عمان برای پرستاران

برای اشتغال و مهاجرت پرستاران به عمان، شرایط مخصوصی وجود دارد. که صلاحیت حرفه‌ای متقاضیان با توجه به این شرایط سنجیده می‌شود. مثلا، هیچ ملاک و محدودیت سنی برای مهاجرت پرستاران به عمان وجود ندارد. یکی از دلایل مهاجرت پرستاران به کشورهای عربی مخصوصا عمان، حقوق عادلانه‌‌ی پرداختی به شاغلان است.

همچنین پرستاران در این کشور کمک هزینه‌ی ماهیانه برای محل زندگی، امکاناتی مثل آب و برق، حمل‌و‌نقل و خوراک دریافت می‌کنند. پایه حقوق پرستاران در عمان را ۳۹۵ ریال در نظر گرفته‌اند. کادر درمان در عمان معمولا بعد از ۱۸ ماه فعالیت، هشت درصد افزایش حقوق دریافت می‌کنند. مقدار دستمزد پرداختی در مراکز درمانی دولتی و خصوصی نیز فرق زیادی با هم ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اقامت عمان با مشاوران ما در موسسه کاریابی توسعه کار در قسمت “ارتباط با ما” تماس بگیرید.

اقامت عمان؛ شرایط مهاجرت پرستاران
اقامت عمان؛ شرایط مهاجرت پرستاران

مزایای مهاجرت پرستاران به عمان

انتخاب عمان به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای کار، مزیت‌های زیادی دارد. بعضی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت و اقامت عمان برای پرستاران شامل موارد زیر می‌شود:

 • اخذ حقوق بدون مالیات
 • استفاده از بیمه سلامت
 • ۳۰ روز مرخصی در سال برای شاغلان
 • ارائه بلیط رفت‌وبرگشت به عمان برای مهاجران

اقامت عمان؛ ارائه بلیط رفت‌وبرگشت عمان برای پرستاران
اقامت عمان؛ ارائه بلیط رفت‌وبرگشت عمان برای پرستاران

شرایط مهاجرت ماما به عمان

ماماها و نیروهای درمانی برای انجام صحیح کارها و پیگیری‌های اخذ ویزای کاری کشور عمان باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • آن‌ها باید اول دانش‌نامه و ریز نمرات تحصیلی خود را ترجمه کنند.
 • این متقاضیان باید مدارک مربوط به اجازه کار در ایران را ترجمه و ارائه کنند. با این کار متقاضی در کشور عمان قادر به ادامه فعالیت مربوط به شغل خود است.
 • ترجمه ی مدرک دیپلم و کارنامه‌ی آن
 • ترجمه گواهی اشتغال به کار در ایران
 • ترجمه ی بقیه گواهی‌های آموزشی
 • ترجمه‌ی شناسنامه و کارت ملی خود
 • متقاضیان باید نامه ی Good Standing را از سازمان نظام پرستاری، مامایی دریافت و ارائه دهند.
 • ترجمه ی عضویت در سازمان نظام پرستاری، مامایی و … .
 • گذرنامه معتبر

همه‌ی مدارک بالا باید به زبان انگلیسی و توسط یک مترجم رسمی ترجمه بشود. این‌ها ضروری‌ترین مدارک برای متقاضی ماما جهت اخذ ویزا و در نتیجه اقامت عمان است.

اقامت عمان؛ مهاجرت ماما به عمان
اقامت عمان؛ مهاجرت ماما به عمان

حقوق ماماها در عمان

افراد ماما در کشور عمان درآمد و مزایای بسیار زیادی دارند. البته شرایط بسیار گوناگونی بر روی میزان حقوق دریافتی ماماها در این کشور از جمله سابقه‌ کاری تاثیر می‌گذارد. افراد متقاضی اشتغال در مامایی با دو سال تجربه کاری، حدود ۳۲ درصد بیشتر از افراد فاقد سابقه، حقوق می‌گیرند.

شما عزیزان با مهاجرت به عمان به عنوان ماما باید دوره‌های مربوطه را سپری کنید. سپس با توجه به کمبود ماما و همچنین وجود فضای رقابتی در جذب نیرو در بین بیمارستان‌ها و نهادها، حقوق می‌گیرید. میزان این حقوق از ۴۰۰ تا ۸۰۰ ریال عمان بدون مالیات یعنی چیزی حدود ۲۴ تا ۵۰ میلیون تومان است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اقامت عمان با مشاوران ما در موسسه کاریابی توسعه کار در قسمت “ارتباط با ما” تماس بگیرید.

اقامت عمان؛ درآمد شغل مامایی در عمان
اقامت عمان؛ درآمد شغل مامایی در عمان

اخذ اقامت دائم برای شغل مامایی

بعضی از افراد به‌عنوان ماما و یا دیگر نیروهای کاری وارد کشور عمان می‌شوند. آن‌ها موفق به اخذ ویزای کاری این کشور را  بعد از  مدت پنج سال از حضورشان در کشور عمان می‌شوند. درواقع این افراد قادر به ارائه‌ی تقاضای خود مبنی بر اقامت عمان به ارگان‌های مربوطه است.

مهاجرت داروساز به عمان

کشور عمان به حضور داروسازان خبره و توانمند بسیار نیاز دارد. درواقع با این کار قصد تکمیل جاهای خالی نیروی‌های خودی را دارد. همین موضوع سبب افزایش روزافزون درخواست مهاجرت داروسازان به عمان است. شما هم با آگاهی از شرایط اعزام داروسازان به عمان توانایی مهاجرت به عمان را دارید. موسسه کاریابی توسعه کار با ارائه اطلاعاتی، شما را در مسیر مهاجرت و اقامت عمان همراهی می‌کند.

همه داروسازان در سراسر دنیا امکان اخذ ویزای کاری عمان و مهاجرت به این کشور را دارند. اما شما با استفاده از ویزای کار موفق به کسب اقامت دائم عمان نمی‌شوید. در واقع شما تنها  یک ویزای کاری دو ساله دریافت مجددا آن را تمدید می‌کنید.  شاید این موضوع مشکل به‌نظر برسد؛ اما تا زمان انجام درست کارتان در عمان، این ویزا برای شما بدون مشکلی، تمدید می‌شود.

اقامت عمان؛ شغل داروسازی در عمان
اقامت عمان؛ شغل داروسازی در عمان

شرط لازم برای مهاجرت داروسازان

 شاید مسیر مهاجرت داروساز به عمان کمی سخت و پیچیده باشد. اما یکی از مهم‌ترین شرایط  مهاجرت کاری به عمان، دریافت جاب آفر از این کشور است. یعنی یک کارفرمای عمانی با پیشنهاد کار به شما، اهمیت حضورتان در این کشور را، به نفع دولت بداند.

بعد از این موضوع شما قادر به مهاجرت به این کشور و دریافت ویزای عمان هستید. البته در این راه، معادل‌سازی مدارک هم یکی از شرایط مهم برای مهاجرت داروسازان به عمان است. شما به عنوان داروساز، از شرایط ویژه اقامت عمان مثل مسکن رایگان، بیمه، دستمزد بالاو بدون مالیات بهره‌مند می‌شوید.

اقامت عمان؛ معادل‌سازی مدرک داروسازان در عمان
اقامت عمان؛ معادل‌سازی مدرک داروسازان در عمان

درآمد داروسازی در عمان

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افراد زمان مهاجرت، چگونگی درآمد و حقوق آن‌ها در کشور مقصد است. با توجه به ارزش بالای پول عمان، حقوق داروسازان در بیشتر موارد خیلی بیشتر از درآمد آن‌ها در ایران می‌باشد. در حال حاضر هر یک ریال عمان برابر با ۲.۶۰دلار آمریکا و بیانگر ارزش بالای پول این کشور است. کسب درآمد بیشتر یکی از بزرگترین مزایای مهاجرت داروساز و اقامت عمان می‌باشد. در این قسمت به بررسی عوامل تاثیرگذار بر افزایش حقوق داروسازان در عمان می‌پردازیم.

اصلی‌ترین فاکتورهایی که در افزایش حقوق داروسازان موثر هستند؛ عبارت‌اند از:

 • تجربه کار افراد متقاضی
 • تخصص و سطح تحصیلات
 • شهر محل کار شما در عمان

کارفرمایان زمان استخدام داروساز در عمان به این موارد بسیار توجه و برای آن ارزش قائل هستند. این افزایش حقوق با وجود  نرخ تورم منفی در کشور عمان صورت می‌گیرد! درواقع افزایش درآمد داروسازان در عمان برعکس بسیاری از کشورها ربطی به تورم و گرانی اجناس ندارد. عوامل دیگری نیز در تعیین میزان حقوق و درآمد داروسازان در عمان موثر است. اما مهمترین آن‌ها همان سه مورد تاثیرگذار است. در ادامه درباره این سه عامل در راستای اقامت عمان بیشتر صحبت می‌کنیم.

اقامت عمان؛ ارزش بالای پول عمان
اقامت عمان؛ ارزش بالای پول عمان

تجربه و سابقه کار

سابقه کار در همه مشاغل از جمله داروسازی نقش مهمی بر افزایش حقوق شخص دارد. یعنی با توجه به سطح دانش شما در هنگام استخدام حقوقی معادل X ریال برای‌تان در نظر می‌گیرند. اما همین مقدار با سابقه کاری دو  ساله ۳۸ درصد برای شما افزایش می‌یابد.

سطح تحصیلات و تخصص

 تحصیلات عالی برابر درآمد بیشتر در اکثر مشاغل مخصوصا در داروسازی می‌باشد. با توجه آخرین گزارش‌های ثبتی در سال ۲۰۲۱ میانگین حقوق کارشناسان داروسازی با مدرک لیسانس در کشور عمان حدود ۸۳درصد کمتر از افراد با مدارک بالاتر است.

 این مقدار تقریبا مساوی با دوبرابر حقوق فرد در سال و رقم چشمگیری می‌باشد! درواقع در این موقعیت متوجه اهمیت مدرک تحصیلی و تخصص بر افزایش درآمد داروساز در عمان می شویم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اقامت عمان با مشاوران ما در موسسه کاریابی توسعه کار در قسمت “ارتباط با ما” تماس بگیرید.

اقامت عمان؛ تاثیر سطح تحصیلات بر درآمد در رشته داروسازی
اقامت عمان؛ تاثیر سطح تحصیلات بر درآمد در رشته داروسازی

شهر محل کار

 کار در شهرهای بزرگ عمان، درآمد بیشتری را نیز به همراه دارد. مثلا حقوق داروسازی در شهرهای مسقط، سلاله و بوشر در اکثر موارد بیشتر از شهرهایی مثل السیب است. یعنی با وجود سختی کار در شهرهای بزرگ‌تر، مزایای بیشتری هم برای افراد در نظر می‌گیرند. حق مسکن، هزینه رفت و آمد به محل کار و مزایایی از این قبیل برای کار در شهرهای بزرگ بیشتر است.

اقامت عمان؛ تحصیل در عمان

شرایط تحصیل در کشور عمان بسیار متفاوت و جدید است. ولی با وجود این قضیه، دانشگاه‌های سطح بالای و در حال پیشرفت زیادی در آن‌جا وجود دارد. در ادامه به بررسی تحصیل در مقاطع مختلف در این کشور برای افراد در جستجوی اقامت عمان می‌پردازیم.

اقامت عمان؛ تحصیل در کشور عمان
اقامت عمان؛ تحصیل در کشور عمان

تحصیل پیش‌دبستانی در عمان

آموزش پیش دبستانی در کشور عمان را برای کودکان کمتر از ده سال در نظر می‌گیرند. معمولا افراد با انتخاب تحصیل در کشور عمان، پیش دبستانی را بخش بااهمیتی برای کودکان خود در نظر می‌گیرند. این مقطع به‌شکل بخش خصوصی و سازمان‌های دولتی وجود دارد.

نظارت بر روی این نهادهای تحصیلی، توسط وزارت آموزش و پرورش و همچنین وزارت کار و امور اجتماعی انجام می‌شود. ثبت‌نام کودکان در مهدکودک‌ها در کشور عمان، آمار کمی دارد. اما کودکستان‌ها در شهرهای بزرگ این کشور بیش از ۷۰ درصد از کودکان را در خود جای می‌دهد. آگاهی از این موارد برای افراد متقاضی اقامت عمان و خانواده‌شان، بااهمیت است.

اقامت عمان؛ مهدکودک در عمان
اقامت عمان؛ مهدکودک در عمان

تحصیل مقطع ابتدائی در عمان

در کشور عمان، سیستم آموزش یکپارچه برای ده سال اول تحصیل فرزندان شما وجود دارد. تحصیل در مقطع ابتدایی در این کشور، دارای دو دوره می‌باشد. دوره اول در کشور عمان برای تحصیل در مقطع دبستان شامل سال‌های اول تا چهارم است. دوره دوم از سال پنجم شروع و تا پایان سال دهم ادامه دارد.

اقامت عمان؛ تحصیل در مقطع ابتدایی
اقامت عمان؛ تحصیل در مقطع ابتدایی

تحصیل در مقطع متوسطه در کشور عمان

پس از گذراندن دو دوره  بالا در مقطع ابتدائی، دانش‌آموزان باید دو سال آموزش متوسط سپری کنند. انجام این دوره برای کودکان در راستای اقامت دائم اجباری است. دوره متوسطه در کشور عمان، حدود سه سال به طول می‌انجامد. در آخر افراد با مدرک دیپلم فارغ‌التحصیل مدارس این کشور می‌شوند.

زبان‌های کلاسیک لاتین و یونانی و همچنین مطالعات ادبیات باستانی در این مقطع برای تدریس وجود دارند. لیست مهم‌ترین مدارس کشور عمان در مقطع متوسطه را ادامه نام می‌بریم.

 • مدرسه آل صحوه
 • مدرسه بین‌المللی آمریکایی مسقط
 • مدرسه پاکستانی مسقط
 • مدرسه پاکستانی صلاله
 • مدرسه هندی مسقط
 • آکادمی بریتانیایی آمریکایی
 • مدرسه انگلیسی مسقط
 • مدرسه هندی آل گوبرا
 • مدرسه سلطان

اقامت عمان؛ مهم‌ترین مدارس کشور عمان
اقامت عمان؛ مهم‌ترین مدارس کشور عمان

تحصیل در مقطع دانشگاهی‌ عمان

برنامه آموزش عالی در کشور عمان نسبت به امارات جدیدتر اما پیشرفته است. دانشگاه‌های هنر و علوم اجتماعی و هچنین بازرگانی و اقتصاد در کشور عمان دارای شرایط بسیار ویژه‌ای هستند. مجموعا دوره‌های آموزش عالی در کشور عمان را ۴۰ جلسه آموزشی در نظر می‌گیرند. در ادامه به بررسی تحصیل در رشته‌های گوناگون دانشگاه‌های این کشور برای تصمیم‌گیری بهتر در زمینه‌ی اقامت دائم عمان می‌پردازیم.

آموزش‌ موسیقی در کشور عمان به‌شکل محدود اما پیوسته انجام می‌شود. درس جام‌بدنی از واحدهای بااهمیت تحصیلی در کشور عمان است. همچنین، رشته‌های وابسته به آموزش‌های هنر نیز، بسیار مهم هستند.

اقامت عمان؛ آموزش موسیقی در دانشگاه‌های عمان
اقامت عمان؛ آموزش موسیقی در دانشگاه‌های عمان

تحصیل لیسانس عمان

برای ادامه تحصیل در کشور عمان، باید طبق نوع برنامه و رشته تحصیلی‌تان، دانشگاه مورد نظر و شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه‌های مختلف را مورد ارزیابی قرار دهید. مدت زمان تحصیل در دوره‌ی کارشناسی در کشور عمان تقریبا پنج سال طول می‌کشد.

 البته این پنج سال مربوط به دانشگاه‌های دولتی است. شما در دانشگاه‌های غیرانتفاعی یا خصوصی در مدت زمان کمتری فارغ التحصیل می‌شوید. درصورت فعالیت شما در مدت تحصیل، قادر به اخذ کارشناسی خود در مدت چهار سال هستید. تحصیل بعد از پایان دیپلم در کشور عمان شامل چند سطح است. در ادامه این سطوح را برای آگاهی بیشتر شما عزیزان در راستای اقامت دائم، معرفی می‌کنیم.

اقامت عمان؛ تحصیل لیسانس در دانشگاه‌های عمان
اقامت عمان؛ تحصیل لیسانس در دانشگاه‌های عمان

سطح اول

در سطح اول باید ۱۲۰ واحد درسی گذرانده و تعداد ساعت‌های معین برای آن، ۳۰ ساعت است. در این سطح دست کم یک سال تا فارغ التحصیلی شخص زمان می‌برد. نام مدرک این سطح  پایان دوره تحصیلات تکمیلی نام دارد.

سطح دوم

در این سطح ۲۴۰ واحد درسی را برای دانشجو در نظر می‌گیرند. تعداد ساعت‌های لازم در این سطح ۶۰ ساعت و حداقل مدت تحصیل در سطح دوم دو سال با مدرک فوق دیپلم است.

سطح سوم

مدرک این سطح، دیپلم پیشرفته یا اسکاتلندی نام دارد. شخص دست کم، باید ۳۶۰ واحد درسی را در این مقطع بگذراند. تعداد ساعت‌های مورد نیاز در این سطح ۹۰ ساعت و فرد حداقل در سه سال، مقطع تحصیلی خود را به پایان می‌رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‎ی تحصیلات و اقامت عمان، با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی توسعه کار تماس بگیرید.

سطح چهارم

مدرک دریافتی در این سطح آموزشی عمان، لیسانس نام دارد. درواقع شما باید ۴۸۰ واحد درسی معادل ۱۲۰ ساعت را سپری کنید.

اقامت عمان؛ اخذ مدرک لیسانس
اقامت عمان؛ اخذ مدرک لیسانس

تحصیل فوق لیسانس عمان

آموزش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کشور عمان کیفیت بسیار مناسبی دارد. درواقع به‌خاطر وجود امکانات بسیار مناسب دانشگاهی، طرفداران زیادی در راستای اقامت عمان و تحصیل در این کشور دارد. دولت عمان برای ادامه تحصیل متقاضیان مهاجر در مقطع کارشناسی ارشد، اساتید بسیار خبره و با سواد را برگزیده است.

 از اصلی‌ترین شرایط تحصیل عمان در مقطع کارشناسی ارشد، دریافت مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر، توسط فرد متقاضی است. طول زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد  کشور عمان دوسال است. همچنین به‌دلیل تدریس دروس به زبان انگلیسی در این مقطع، فرد باید دارای مدرک زبان باشد.

از دیگر شرایط ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس عمان، نمره مدرک زبان آیلتس شما به‌صورت حداقل ۶.۵ است. فرد متقاضی تحصیل در دوره کارشناسی ارشد عمان باید مدارک شناسایی، پزشکی، تحصیلی، رزومه، گذرنامه و … را هم به دانشگاه ارسال کند.

اقامت عمان؛ ارائه نمره آیلتس برای تحصیل در فوق لیسانس
اقامت عمان؛ ارائه نمره آیلتس برای تحصیل در فوق لیسانس

رشته‌های محبوب در کارشناسی ارشد

شما به‌عنوان متقاضی تحصیل و اقامت عمان در مقطع کارشناسی ارشد با یکسری شرایط، پذیرش دانشگاه موردعلاقه‌تان را دریافت می‌کنید. همچنین شما قادر به تحصیل در رشته دلخواه‌تان هستید. چند تا از مهم‌ترین رشته‌های انتخابی دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل در کشور عمان، موارد زیر هستند:

 • امور مالی
 • مدیریت
 • ارتباطات
 • عدالت کیفری
 • بازاریابی
 • اقتصاد
 • تجارت

اقامت عمان؛ رشته‌های انتخابی دانشجویان در دانشگاه‌های عمان
اقامت عمان؛ رشته‌های انتخابی دانشجویان در دانشگاه‌های عمان

تحصیل دکتری در عمان

تحصیل در عمان در مقطع دکترا حدود سه تا چهار سال زمان احتیاج دارد. اقامت عمان و تحصیل در این کشور برای دانشجویان یک فرصت عالی برای ارائه‌ نظر و ایده تحصیلی خود است. شرکت در جلسه‌های علمی در عمان دارای اهمیت و در دفاعیه فرد تأثیر بسیاری دارد. کیفیت تحصیل در عمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار و بازار کار نیز در جذب فارغ‌التحصیلان مقطع تحصیلی دکترا شرایط خوبی دارد.

 شرکت در سمینارهای تحصیلی در عمان صددرصد به اخذ بورسیه‌ی فرد بسیار کمک می‌کند. آموزش در مقطع دکترای کشور عمان، نیاز به یک سری مدارک معین دارد:

 • دو قطعه عکس شش در چهار
 • اصل شناسنامه و کپی آن
 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل شش ماه
 • مدرک فوق لیسانس با معدل خوب
 • رزومه تحصیلی عالی
 • داشتن گواهی سلامت پزشکی برای تاکید عدم بیماری خاص فرد
 • معرفی یک حساب بانکی برای اثبات پشتوانه مالی

اقامت عمان؛ سمینارهای تحصیلی عمان
اقامت عمان؛ سمینارهای تحصیلی عمان

تحصیل رایگان در عمان

تحصیل رایگان در کشور عمان برای افراد دارای تابعیت در این کشور امکان‌پذیر و شهریه‌های تحصیلی بسیار ارزان و خوب هستند. اما کمک هزینه‌ی تحصیلی افراد مهاجر عمان از طرف دانشگاه بررسی می‌شود. سابقه تحصیلی ارتباط مستقیمی بر روی موضوع تحصیل رایگان در کشور عمان دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی تحصیل رایگان در زمینه‌ی اقامت عمان با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی توسعه کار تماس بگیرید.

مدارک لازم برای تحصیل رایگان

مدارک مورد نیاز برای برای استفاده از تحصیل رایگان در کشور عمان به‌صورت زیر است:

 • دو قطعه عکس شش در چهار
 • کپی و اصل شناسنامه
 • پاسپورت با حداقل اعتبار شش ماهه
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • گواهی سلامت پزشکی
 • معرفی یک حساب بانکی برای اثبات پشتوانه مالی

 هنگام تحصیل در عمان، در هر ترم، شرایط تحصیلی فرد برای واجد شرایط بودن یا بورسیه تحصیلی آن در ترم بعد بررسی می‌شود. موقعیت تحصیل رایگان برای همه رشته‌های مهندسی و برخی دیگر از رشته‌ها در راستای اقامت عمان وجود دارد. شرایط تحصیل در عمان در این سال‌ها بهتر و شهریه دانشگاه‌های این کشور رو به کاهش است.

اقامت عمان؛ مدارک برای تحصیل رایگان
اقامت عمان؛ مدارک برای تحصیل رایگان

بورسیه تحصیلی در عمان

بورسیه‌های تحصیلی در کشور عمان برای دانشجویان متقاضی تحصیل با هزینه‌ی کم، وجود دارد. دولت در این زمینه برای تحصیل رایگان به فرد دانشجو کمک می‌کند. البته به‌دلیل امنیت اجتماعی در مدارس و دانشگاه‌های این کشور، هزینه تحصیل در کشور عمان  خیلی ارزان نیست. افراد بااستعداد در دروس علوم، ریاضیات  شانس بیشتری در اخذ بورسیه تحصیلی عمان دارند. خوشبختانه ‌در این سال‌ها کاهش هزینه تحصیل در کشور عمان به‌وجود آمد. اقامت عمان و تحصیل در دانشگاه‌های پیشرفته آن، باعث مهاجرت متقاضیان زیادی به این کشور می‌شود.

اقامت عمان؛ اخذ بورسیه تحصیلی
اقامت عمان؛ اخذ بورسیه تحصیلی

عنوان h4

اقامت عمان؛ انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی در کشور عمان در دو نوع متفاوت جود دارد. نوع اول بورسیه تحصیلی مربوط به تمام مدت تحصیل برای افراد نخبه و کسانی با شرایط تحصیلی بهتر، نسبت به بقیه است. این افراد اول در آزمون‌های معین از طرف دانشگاه شرکت می‌کنند. متقاضیان بعد از این آزمون باید مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا را  ارائه دهند.

در آخر به دانشجویان کارت‌های معتبر تحصیلی برای تأیید وضعیت سوادشان می‌دهند. این دانشجویان به‌آسانی قادر به استفاده از امکانات خوب در در تمام طول تحصیل خود هستند. همچنین نوع دوم، بورسیه‌هایی به‌صورت نیم بها در تحصیل کشور عمان است. با وجود این نوع بورسیه‌ها‌، دانشجویان از کمک هزینه‌های تحصیلی مقرر دولت بهره می‌برند.

دانشگاه با تمدید این بورسیه تحصیلی در هر ترم، مبلغی به‌عنوان وام در اختیار فرد قرار می‌دهد. مدرک زبان انگلیسی و رزومه تحصیلی از موارد بسیار مهم و موثر در راستای تمدید کمک هزینه مالی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی بورسیه‌ی تحصیلی و اقامت عمان با مشاوران موسسه مهاجرتی توسعه کار تماس بگیرید.

اقامت عمان؛ انواع بورسیه تحصیلی
اقامت عمان؛ انواع بورسیه تحصیلی

اقامت عمان؛ سرمایه گذاری در عمان

اصلی‌ترین منبع اقتصادی کشور عمان مثل بقیه کشورهای منطقه خلیج فارس بر اساس نفت شکل می‌گیرد. بعد از نفت، ماهی گیری و کشاورزی دو فعالیت اقتصادی بااهمیت محسوب می‌شوند. همچنین در این سال‌ها، صنعت گردشگری نیز با رونق زیادی روبه‌رو است.

به‌دلیل یک‌سری سیاست‌ها، مهاجران خارجی در راستای اقامت عمان، شرایط اخذ تابعیت دائم این کشور را ندارند. در نتیجه برای سرمایه‌گذاری در عمان و دریافت اقامت دائم، باید اول کاملا قوانین مهاجرت را بررسی کنید.

شما عزیزان برای انجام سرمایه‌گذاری در این کشور نیاز به افتتاح حساب بانکی دارید. بنابراین برای اطلاع از چگونگی افتتاح حساب در این کشور و آشنایی با قوانین آن مقاله مهاجرت به عمان را مطالعه کنید.

اقامت عمان؛ منابع اقتصادی کشور عمان
اقامت عمان؛ منابع اقتصادی کشور عمان

استانداردهای سرمایه گذاری در عمان

برای سرمایه‌گذاری در عمان آگاهی از بعضی استانداردها و شاخص‌های اقتصادی این کشور برای شما ضروری است. ما در این قسمت به بررسی این موارد در جهت تصمیم‌گیری بهتر شما می‌پردازیم. یکی از معیارهای مهم و موثر بر تصمیم شما در این بخش نرخ مصادره اموال است.

درواقع این نرخ مصادره اموال، مقدار امنیت سرمایه‌گذاری شما را نشان می‌دهد. همچنین با مجموعه اعدادی بین یک تا هفت، ریسک شما در سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود . طبق آمار نرخ مصادره اموال در کشور عمان از سال ۲۰۱۶ یک درجه افزایش و تا ۲۰۱۹ به میزان سه بوده گزارش می‌شود.

چگونگی نظارت و کنترل فساد دو شاخص مهم دیگر در راستای سرمایه‌گذاری هستند. درواقع این دو  فساد دستگاه‌های اداری و قضایی کشورها و مقدار نظارت بر آن‌ها را نشان می‌دهد. طبق همین آمار، کیفیت نظارت در سال ۲۰۱۸ به میزان ۳۱/۰ و کنترل فساد ۲۵/۰ است. این نکات مثبت در سرمایه‌گذاری باعث جذب متقاضیان علاقه‌مند جهت اقامت عمان می‌باشد.

اقامت عمان؛ استاندارهای سرمایه گذاری
اقامت عمان؛ استاندارهای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در عمان و خرید ملک

خرید ملک یکی از روش های پرطرفدار سرمایه گذاری در همه کشورهای به‌خصوص عمان است. سود حاصل از این سرمایه گذاری و سادگی نسبی مراحل انجام آن مشتاقان زیادی را به سمت این راه سوق می‌دهد. هدف بعضی از افراد از سرمایه‌گذاری در راستای خرید ملک، اخذ اقامت یک کشور دیگر است. اما این روش در همه کشورها باعث دریافت اقامت یا تابعیت آن‌جا نمی‌شود.

 خوشبختانه شما با خرید ملک، اقامت عمان را در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری دریافت می‌کنید. همچنین اقامت شما تا زمان وجود سند ملک به‌نام خودتان، تمدید می‌شود. اما امکان خرید ملک در همه مناطق کشور عمان را ندارید. فقط باید در بعضی نقاط معین توسط دولت، سرمایه‌گذاری و خرید ملک انجام شود. قیمت خانه در این کشور از  حدود ۸۵ هزار دلار شروع می‌شود.

اقامت عمان؛ خرید ملک در عمان
اقامت عمان؛ خرید ملک در عمان

سرمایه گذاری در عمان و ثبت شرکت

یکی دیگر از شیوه‌های سرمایه گذاری در عمان، ثبت شرکت در این کشور است. شرکت‌ها انواع گوناگونی مثل مسئولیت محدود، سهامی خاص، مشارکت محدود، آژانس بازرگانی، دفتر شعبه و نمایندگی‌ها با الزامات خاصی دارند. سرمایه اولیه شرکت نیز بستگی به نوع شرکت دارد؛ مثلا برای ثبت شرکت‌های کوچک با مسئولیت محدود دست کم دو هزار دلار نیاز است. اما برای شرکت‌های بزرگ حدود ۸۰۰۰ دلار استفاده می‌شود.

 برنامه تجاری از دیگر ضروریات ثبت شرکت و اقامت عمان است. این برنامه باید بسیار تخصصی نوشته و در زمینه‌ی سودآوری برای این کشور توجیه اقتصادی بیان کند. گاهی اوقات یک شریک عمانی نیز در انجام ثبت شرکت ضروری است.

دولت مبلغ مالیات را نیز برای این نوع سرمایه‌گذاری در عمان بسیار کم در نظر می‌گیرد. مرحله‌های ثبت شرکت در عمان مشکلات خاص خود را دارد. ثبت شرکت خود به‌تنهایی باعث اخذ اقامت دائم یا تابعیت نمی‌شود. بلکه تا زمان فعالیت و سوددهی کارتان،  اجازه اقامت عمان را دارید.

اقامت عمان؛ سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت
اقامت عمان؛ سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در عمان با اوراق قرضه دولتی

یکی دیگر از شیوه‌های سرمایه‌گذاری در عمان خرید اوراق قرضه دولتی است. بعضی علاقه‌مندان از راه سرمایه گذاری در بورس و اوراق قرضه این کشور، سرمایه و دارایی خود را بیشتر می‌کنند. اما خرید اوراق قرضه دولتی در این کشور منجر به اقامت عمان نمی‌شود. بنابراین روش‌های دیگر و یا شرایط سایر کشورها را برای دستیابی به هدف خود بررسی نمایید.

ما در موسسه مهاجرتی توسعه کار شما را در راستای مهاجرت به سایر کشورها راهنمایی می‌کنیم. جهت صحبت با مشاوران باتجربه در قسمت “ارتباط با ما” تماس، سپس مقصد مهاجرتی خود را با توجه به شرایط‌تان انتخاب نمایید.

اقامت عمان؛ سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی
اقامت عمان؛ سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی
منابع
مطالب مرتبط

جهت مشاوره و کسب اطلاعات تخصصی در خصوص اقامت و کاریابی خارجی و انواع ویزا با کارشناسان باتجربه ما در مجموعه توسعه کار تماس بگیرید.

کشورهای حوزه فعالیت توسعه کار

همچنین می‌توانید از طریق فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید، ایشان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *