اخبار, دانستنی های مهاجرت

جدیدترین اخبار مهاجرت به کانادا

اخبار مهاجرت به کانادا

اخبار مهاجرت به کانادا، برای افراد متقاضی بسیار جالب و مهم است. شما با انتخاب کانادا به‌عنوان مقصد مهاجرتی، به‌دنبال جدیدترین خبرها هستید. برای تسهیل روند مهاجرت و تصمیم‌گیری بهتر باید اطلاعات کافی و صحیح در مورد قوانین کشور کانادا به‌دست آورید. قوانین و حقوق شهروندی نیز در هر کشور تفاوت‌هایی دارد.

بنابراین شما در راستای مهاجرت باید کاملا بر این قوانین مسلط باشید. هم‌چنین قانون‌های مهاجرتی دائما در حال تغییر است. پس شما باید به موارد جدید آشنا و کارهای خود را بر اساس اخبار گذشته و قدیمی برنامه‌ریزی نکنید.

در این مقاله آخرین اخبار را برای آگاهی بیشتر شما عزیزان می‌نویسیم. این مطالب و قوانین از سایت‌های معتبر داخلی و خارجی از جمله  CANADA.CA و CBC تهیه می‌شوند. بهترین روش‌های مهاجرتی به کانادا مثل سرمایه‌گذاری،  تحصیل و کار در این کشور نیز در خبرهای معتبر ما وجود دارند. اطلاع از این موارد راه مهاجرت شما را بسیار آسان‌ می‌کند.

مشاوران و کارشناس‌های ما در موسسه مهاجرتی توسعه کار، جدید‌ترین و مفید ترین اخبار رو در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهند. بنابراین جهت اطلاع بیشتر از اخبار مهاجرت به کانادا با مشاوران ما در تماس باشید.

انتظار طولانی پناهجویان در کانادا

شخصی به‌نام عبدالله و خانواده  او از  ترس طالبان و عدم شناسایی آن‌ها توسط دولت، نوامبر پیش به کانادا آمدند. عبدلله در بین پناهجویان در این کشور منتظر اجازه کار خود است. پس‌انداز او تمام و  برای تامین هزینه‌های غذا و اجاره با مشکل روبه‌رو می‌باشد. اما او هم مثل بقیه پناهجویان دیگر همچنان در انتظار صدور مجوز کار توسط دولت فدرال است.

او پدر پنج فرزند  و سال‌ها سابقه کار در قسمت فروش و خدمات مشتریان در فرودگاه مزار شریف در افغانستان را دارد. عبدالله با عدم معرفی نامش توسط سی بی سی گفت: نمی‌دانم با نداشتن اجازه‌ی کار چگونه در کانادا زندگی کنم. عبدالله مدارکی را در اختیار سی‌بی‌سی نیوز مبنی بر تجربه کاریپیشین و تقاضای پناهندگی‌اش در کانادا را قرار داد.

بعد از اخذ قدرت  افغانستان توسط طالبان در آگوست ۲۰۲۱، عبدالله به‌همراه همسر و پنج فرزندش از کشور خود فرار کرد. اول به ابوظبی، سپس به ایالات متحده و در نهایت در هیوستون ساکن شد. او تنها ویزای موقت در ایالات متحده را دارا بود. سپس به‌خاطر نگرانی از اخراج، در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ با خانواده اش از جاده Roxham به کانادا مهاجرت کرد. البته این جاده حالا مسدود است. با توجه به توافقنامه جدید ماه گذشته، مهاجران بعد از عبور از مرز زمینی کانادا دیگر اجازه‌ی تقاضای پناهندگی ندارند(به‌جز برای بعضی از معافیت‌ها). حالا افراد در کانادا با تقاضای پناهندگی، در مدت ۱۴ روز برگردانده می‌شوند.

انتظار طولانی پناهجویان در کانادا
انتظار طولانی پناهجویان در کانادا

آیا تغییرات اتاوا کمکی می‌کند؟

اشخاص بسیاری قبلا با عبور از جاده روکسام، در بلاتکلیفی در کانادا باقی می‌ماندند. حدود ۴۰۰۰۰ پناهنده در سال ۲۰۲۲ از جاده روکسام به کانادا مهاجرت کردند. اکنون بیشتر این تعداد از طریق کمک‌های اجتماعی زندگی می‌کنند. در موارد وخیم‌تر، این انتظار طولانی نتایج غم‌انگیزی به‌دنبال دارد. مثلا جسد یک پناهنده بعد از یک هفته تلاش برای عبور پیدا شد. این فرد قبل از تلاش برای عبور از مرز بیشتر از یک سال در انتظار مجوز کار بود.

مسدود کردن جاده Roxham

امکان دیدار عبدالله با اداره مهاجرت فدرال کانادا تا ماه جولای سال ۲۰۲۴ وجود ندارد. دولت کانادا نیز در سپتامبر قبل در تلاش برای رسیدگی سریع‌تر به تقاضاها، یک درخواست آنلاین پدید آورد. طبق گفته سخنگوی اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (مری رز ساباتر): برنامه آنلاین جدید به افزایش سرعت ارائه‌ی مجوزهای کار کمک بسیاری می‌کند.

او همچنین افزود: بیش از ۲۰,۰۰۰ مجوز کار به افراد متقاضی پناهندگی در پنج ماه ابتدایی از زمان راه‌اندازی درگاه جدیدداده شد. این تعداد نسبت به مدت مشابه سال پیش افزایش قابل توجهی داشته است. مری گفت: ما به تقویت برنامه مهاجرت خود ادامه می‌دهیم. همچنین این موضوع برای همه، از جمله آسیب‌پذیرترین افراد سراسر جهان، به خوبی عمل می‌کند.”

البته طبق صحبت‌های وکلای مهاجرت، این برنامه‌ی جدید با وجود توسعه بسیار خود، مشکلات خاصی نیز دارد. مدیر ابتکارات اجتماعی در Welcome Collective، در گروه یاری دهنده به پناهجویان در مونترال، گفت: بسیاری از پناهندگان برای تکمیل تقاضای خود به کمک نیاز دارند.

مخصوصا آن افرادی که دارای مهارت‌های زبانی و کامپیوتری نیستند. او اضافه کرد: «خانواده‌های بسیاری بدون مجوز کار در چرخه فقر گیر افتاده‌اند. “تنها راه برای زندگی آن‌ها آن‌ها ایجاد رفاه است. اما اکنون همه کمک‌های مالی آن‌ها صرف پرداخت اجاره خانه می‌شود. بنابراین متاسفانه در پناهجویان خانواده‌های بدون غذا و پوشاک را می‌بینیم.”

فرصتی خوب برای ایرانی‌ها در کانادا

ایرانیان از طریق ویزای توریستی از اول ماه مارچ توانایی درخواست  ویزای کاری را دارند. همچنین بعضی از هزینه‌های تمدید هم برای ایرانی‌ها حذف می‌شود.

از اول مارس سال ۲۰۲۳، دولت کانادا کارهای جدید مهاجرتی را برای حمایت از ایرانیان جهت تمدید اقامت آن‌ها ارائه می‌کند. امروز این اقدامات در ونکوور توسط جاناتان ویلکینسون، وزیر منابع طبیعی کانادا و به نمایندگی از وزیر مهاجرت کانادا (شان فریزر) اعلام شد.

دولت کانادا گفت: برای افراد مستقر در این کشور با ویزای کار، تحصیل یا توریستی موقت، تقاضای تمدید از داخل کانادا راحت‌تر می‌شود. همچنین با توجه به دستورها، درخواست‌های ایرانیان مقیم کانادا را با توجه به اولویت‌شان بررسی می‌کنند. برای ایرانیان شاغل در کانادا، مجوز کار آزاد جدید معرفی می‌شود. این مجوزهای کار به اتباع خارجی اجازه فعالیت در هر شغلی و برای کارفرمای مورد نظر را می‌دهد.

خبر خوب برای ایرانی‌ها در کانادا
خبر خوب برای ایرانی‌ها در کانادا

معاف از هزینه‌های پردازش

هزینه‌های پردازش برای ایرانیان علاقه‌مند به تمدید اقامت خود در کانادا، از بین می‌رود. شهروندان کانادایی و افراد مقیم آن‌جا موقع خروج از ایران نیازی به پرداخت هزینه‌های گذرنامه و مدارک اقامت دائم را ندارند.

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا موارد بیشتری را در این زمینه در تاریخ یک مارس در وب‌سایت خود اعلام می‌کند. دولت این کشور در بیانیه‌ای دوباره تاکید کرد: “حتما و با‌دقت به نیازهای ایرانیان توجه و پاسخ آن‌ها را در صورت نیاز می‌دهد.”

کشور ایران جزو ده کشور مبدا مهاجران به کانادا است. طبق آخرین اطلاعات IRCC،  ایران هشتمین کشور مبدأ مهاجران تازه‌وارد به کانادا که در سال ۲۰۲۲ است. به‌صورت کلی، ۱۱۱,۰۵ ایرانی در سال پیش اقامت دائم کانادا را اخذ کرده‌اند.

همچنین ایران ششمین کشور مبدا برای افراد دارای مجوز تحصیل در کانادا است. تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲، ۲۱۱,۱۵ دانشجوی ایرانی در کانادا مشغول به تحصیل بودند. طبق آمار سال ۲۰۲۱ ۲۰۰,۰۰۰ نفر در کانادا ایرانی الاصل هستند. حدود ۶۸ درصد از جمعیت ایرانیان مقیم کانادا در  شهرهای تورنتو و ونکوور ساکن هستند.

شناخت آزمون شهروندی کانادا و سوالات آن

شما به‌عنوان یک مهاجر جدید در کانادا برای اخذ اقامت دائم  این کشور باید در امتحان شهروندی کانادا شرکت کنید. طبق اخبارکانادا به نقل از narcity، این امتحان  برای افراد ۱۸ تا ۵۴ سال برای کسب شهروندی کانادا لازم است. بیشتر سوال‌های این آزمون مقداری بالاتر  از اطلاعات عمومی هستند. حتی یک فرد بومی کانادا در روبه‌رویی با این سوال‌ها دچار بحران می‌شود.

در  این امتحان، بیست پرسش درباره‌ی حقوق و مسئولیت‌های کانادایی‌ها و  بعضی از ویژگی‌های این کشور، مثل تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، دولت، قوانین و نمادها وجود دارد. درخواست‌کنندگان برای پذیرش باید دست‌کم به پانزده سوالجواب درست بدهند. این آزمون بیشتر به زبان انگلیسی یا فرانسوی نوشته و زمان آن ۳۰ دقیقه می‌باشد.

به‌صورت اتفاقی ۲۰ سوال از مباحث مختلف و گسترده پرسیده می‌شود. سختی و آسانی سوال‌ها بستگی به اندازه شناخت شما از کشور کانادا دارد. همچنین بیشتر سوال‌ها به‌صورت چند گزینه‌ای و پاسخ درست / غلط مشخص شده‌اند.

برای آمادگی بیشتر متقاضیان در آزمون، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) راهنمایی جهت مطالعه‌ ارائه می‌کند.

آشنایی با آزمون شهروندی کانادا و پرسش‌های آن
آشنایی با آزمون شهروندی کانادا و پرسش‌های آن

اخبار مهاجرت به کانادا؛ سوالات امتحان شهروندی

چند نمونه از سوال‌های آزمون شهروندی را در این مطلب می‌آوریم:

 • سه مسئولیت شهروندی را تعریف کید؟

این سوال به‌شکل چند گزینه‌ای به شرح زیر است:

الف. وفاداری به کانادا، بازیافت روزنامه‌ها، خدمت در نیروی دریایی، ارتش یا نیروی هوایی.

ب. تبعیت از قانون، مسئولیت‌پذیری در مقابل خود و خانواده، رای دادن.

ج. یادگیری هر دو زبان رسمی کانادا، حضور در انتخابات، عضویت در یک اتحادیه.

د. خرید محصولات کانادایی، داشتن کسب و کار شخصی، صرفه‌جویی در آب.

پاسخ صحیح این سوال گزینه “ب” است. اما درصورت شک شما در جواب صحیح، سختی این آزمون را نشان می‌دهد.

 • پرسشی دیگر مثل؛ شقایق سرخ رنگ نماد کدام سالروز در کانادا می‌باشد؟

پاسخ درست: یادبود فداکاری کانادایی‌های خدمت کرده یا جان باخته در جنگ است.

 • نماینده‌های مجلس کانادا چگونه مشخص می‌شوند؟

خب احتمالاً گزینه‌هایی مثل نماینده‌ها از جانب سازمان ملل یا  توسط نخست وزیران استان تعیین می‌شوند، می‌بینید. اما درواقع آن‌ها توسط رأی افراد در حوزه انتخابیه محلی خود برگزیده می‌شوند.

 • Sir Louis-Hippolyte La Fontaine چه کسی بود؟

این شخص اولین نخست‌وزیر استان متحد کانادا و جزو معمارهای دولت مسئول در کانادا بود.

در نوشته زیر به پرسش‌هایی که حتی یک بومی کانادا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، می‌پردازیم:

 • بزرگ‎‌ترین افتخار دریافتی کانادایی‌چه چیزی است؟
 • بنیانگذاران کشور کانادا چه افرادی هستند؟
 • از کدام استان‌های به‌عنوان استان‌های اقیانوس اطلس نام می‌برند؟
 • نماینده شما در مجلس چه کسی می‌باشد؟
 • راه آهن Canadian Pacific Railway نماد چه چیزی است؟
 • کنفدراسیون به چه معنا است؟
 • دو نماد کانادایی را نام ببرید.
 • نقش دادگاه‌ها در کانادا چیست؟
 • چرا کشف انسولین توسط سر فردریک بانتینگ و چارلز بست، مهم است؟

اعتراض مهاجران کانادایی برای اقامت

روز یک‌شنبه چند هزار مهاجر کانادایی و حامیان آن‌ها در تمام شهرهای کانادا اعتراض کردند. آن‌ها خواستار اقامت دائم برای افراد بدون مدرک در اتاوا بودند. همچنین با توجه گزارش اخبار کانادا، تقاضا‌هایی برای اجرای سریع یک برنامه منظم فراگیر برای مهاجران غیرقانونی وجود داشت. با توجه به صحبت مدافعان و اقدامات جدید دولت فدرال، این درخواست‌ها بیشتر از همیشه به واقعیت نزدیک شده‌اند.

اتاوا یک برنامه نظام‌مند و جامع  را در زمان همه‌گیری کرونا برای پناهجویان مشغول در بخش بهداشت به‌وجود آورد. از همان موقع، نخست وزیر کانادا (جاستین ترودو) علاقه خود را به توسعه و انجام این طرح نشان داد.

اعتراض مهاجران کانادایی برای اقامت
اعتراض مهاجران کانادایی برای اقامت

درخواست رسیدگی به کارهای مهاجران غیرقانونی

 در دسامبر ۲۰۲۱ با یک نامه از جاستین ترودو درخواست رسیدگی به شرایط کارگران غیرقانونی، اعلام شد.طبق  درخواست، این بررسی‌ها بر پایه برنامه‌های آزمایشی موجود انجام می‌شود.

سخنگوی وزیر مهاجرت و شهروندی کانادا درباره این موضوع گفت: کارهای لازم برای انجام تعهدات دستوری در مورد سروسامان دادن به  شرایط کارگران غیرقانونی همچنان وجود دارد.

با توجه به صحبت‌های مقامات اداره مهاجرت، این سازمان به دنبال راه‌های مختلفی برای کمک به افراد ساکن کانادا است.

تعیین شرایط اقامت افراد شاغل غیرقانونی در کانادا باعث بهره‌مندی آن‌ها از شرایط کار، تحصیل و زندگی بهتر می‌شود. همچنین آن‌ها دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی همگانی پیدا می‌کنند.

جذب مهاجر در کانادا تا سال ۲۰۲۵

دولت لیبرال کانادا در راستای نیاز بسیار به نیروی کار، برای افزایش ورود مهاجران به این کشور اقداماتی انجام می‌دهد. با توجه به پیش‌بینی‌ها کانادا تا سال ۲۰۲۵ تقریبا ۵۰۰,۰۰۰ مهاجر می‌پذیرد. یک گزارش، روند سطوح مهاجرت به کانادا را از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ را نشان می‌دهد. این طرح تعداد مهاجرین را در سال ۲۰۲۳ حدود ۴۶۵,۰۰۰ نفر  و در ۲۰۲۴،  ۴۸۵,۰۰۰ اعلام می‌کند.

طبق گزارش‌های اخیر، نیم میلیون مهاجر پدیرفته می‌شوند. این موضوع امیدها و شرایط تازه‌ای را برای مهاجران و کارفرمایان در کانادا به‌وجود می‌آورد. با وجود حمایت‌های نهادهای صنعتی و بقیه بخش‌ها در راستای حمایت از طرح مهاجران تا ۲۰۲۵، دغدغه‌هایی وجود دارد.

بررسی تقاضاها در سال ۲۰۲۰ به‌خاطر انسداد مرزها و بقیه محدودیت‌های سفر برای اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) بسیار مشکل بود. اما با این حال، کشور کانادا بیش از هدف خود یعنی ۴۰۵ هزار نفر در سال ۲۰۲۱ مهاجر پذیرفت.

جذب مهاجر در کانادا تا سال ۲۰۲۵
جذب مهاجر در کانادا تا سال ۲۰۲۵

اهداف مهاجرتی کانادا

برنامه سطوح مهاجرت، تعداد مهاجران و رسیدگی به برنامه‌ آن‌ها را تعیین می‌کند. توسعه اقتصاد، اتحاد دوباره‌ی خانواده‌ها از جمله اصلی‌ترین اهداف مهاجرت کانادا تعیین شده‌اند. وزیر مهاجرت کانادا، روز سه شنبه، از رویکرد جدید این کشور برای سیستم پذیرش مهاجر کانادا در سال ۲۰۲۵ رونمایی کرد. طبق صحبت‌های او،کانادا علاوه‌بر اهداف معتدل‌تر مثل اتحاد اعضای خانواده، تمرکز زیادی بر افزایش پذیرش ساکنان بیشتر با تجربه‌های شغلی لازم دارد.

شان فریز در ادامه صحبت‌های خود افزود: هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. افزایش پذیرش مهاجران در راستای رشد  اقتصادی کانادا انجام می‌شود. همچنین این قاطعیت و تمرکز  در  طرح افزایش برای سطوح مهاجرت را، تا لانا در هیچ مهاجرت اقتصادی تجربه نکرده‌ایم.

تکمیل نیرو برای یک میلیون شغل

در این طرح مهاجرتی بیشتر تازه‌واردان به اسم (مهاجران اقتصادی) دسته‌بندی می‌شوند. طبق پیش‌بینی‌ها حدود یک میلیون موقعیت شغلی خالی در آینده پر می‌شود. درواقع، رده مهارت‌های عالی فدرال ۱۱۴,۰۰۰ و نامزدی استانی  ۱۱۷,۰۰۰ نفر در هدف برنامه ۲۰۲۵ قرار می‌گیرند. این ارقام نشان از تعهد سیاست‌گذاران در راستای تکمیل یک میلیون شغل حاضر در کانادا  توسط مهاجرین است.

شان فریز درباره این موضوع گفت: یک میلیون شغل در اقتصاد کانادا وجود دارد. بنابراین با عدم استقبال از بحث مهاجرت قادر به افزایش پتانسیل اقتصادی خود نیستیم. او بر مشکلات طولانی مدت عدم پذیرش مهاجران نیز تاکید کرد. زیرا جمعیت کارگری در کانادا همچنان رو به پیری است. در نتیجه نیروهای کمتری را برای حمایت از سالمندان، خدمات عمومی مهم مانند بیمارستان‌ها و حتی مدارس باقی می‌گذارد.

همچنین در این طرح جدید، افزایش حدودی در تعداد اعضای خانواده متقاضی در کانادا را خواستار شده‌اند. رویکردها و اهداف جدید مهاجرت علاوه‌بر ایجاد محیطی خوشایند برای مهاجران، به کارفرمایان کانادایی نیز در تکمیل مشاغل کانادا در آینده اطمینان می‌دهد.

نیاز به نیروی کار کانادا
نیاز به نیروی کار کانادا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *