دانستنی های مهاجرت

اقامت از طریق تحصیل در کانادا

مهاجرت و اقامت از طریق تحصیل در کانادا یکی از بهترین روش های کسب اقامت است. سالانه تعداد زیادی از افراد با همین روش به کشور کانادا مهاجرت می‌آیند. اشخاص برای ادامه تحصیل در کانادا باید توانایی پرداخت هزینه‌ها را داشته باشند. کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل است.

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا جزو برترین دانشگاه ها در دنیا هستند. برای دانشجویان مهاجر در کانادا، برنامه‌ها و شیوه‌های گوناگونی جهت گرفتن اقامت وجود دارد. معمولا روش‌های دیگر مهاجرتی نیازمند داشتن امتیاز بالا هستند. اما افراد با مهاجرت از راه تحصیل، به مرور زمان امتیازات لازم را برای کسب اقامت دائم بدست می‌آورند.

دانشگاه‌های برتر کانادا، موسسه مهاجرتی توسعه کار
اقامت از طریق تحصیل در کانادا و دانشگاه‌های برتر کانادا

نحوه مهاجرت تحصیلی به کانادا

اقامت از طریق تحصیل در کانادا یکی از بهترین روش های مهاجرت است. هر ساله تعداد قابل توجهی از افراد با این روش به کشور کانادا می‌آیند. شخصی که به قصد ادامه تحصیل می‌خواهد به کانادا مهاجرت کند باید توانایی پرداخت هزینه‌ها را داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا دارای سه مرحله است:

 • گرفتن پذیرش تحصیلی
 • گرفتن ویزای تحصیلی
 • گرفتن Study Permit

که هر کدام از مراحل بالا شرایط خاص خودش را دارد. در ادامه به اخذ ویزا برای اقامت از طریق تحصیل در کانادا می‌پردازیم.

شرایط برای اخذ ویزا

موارد پایین مهم‌ترین شرایط برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا است:

 • داشتن پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه یا موسسه‌ی آموزشی مورد تایید (DLI)
 • تمکن مالی برای خرج‌ و مخارج تحصیل و زندگی
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه (در صورتی که دانشگاه از شما خواسته است)
 • متقاعدکردن افسر مهاجرت برای ترک کانادا بعد از اتمام تحصیل

شرایط اقامت از طریق تحصیل در کانادا برای دانش‌آموزان در مقاطع پایین‌تر کمی متفاوت‌ است. آن‌ها برای مهاجرت باید ویزای دانش‌آموزی بگیرند.

ویزای دانش‌آموزی کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
ویزای دانش آموزی کانادا

چند مدرک اصلی و ضروری برای گرفتن ویزای اقامت از طریق تحصیل در کانادا وجود دارد که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم:

 • نامۀ پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا موسسه‌ی آموزشی مورد تایید (DLI)
 • مدارک شناسایی، پاسپورت و عکس
 • مدارک تمکن مالی
 • استادی پلن (Study Plan)
 • مدارک لازم برای اثبات تابعیت در ایران و بازگشت به کشور (تای – Tie)

DLI مخفف Designated Learning Institution است. به مراکزی گفته می‌شود که برای جذب دانشجویان خارجی مورد تایید اداره مهاجرت هستند. هر موسسه یک کد DLI دارد که برای گرفتن ویزا باید کد دانشگاه یا موسسه مورد نظرتان را درکنار نامه پذیرش بفرستید.

مدارک برای مهاجرت به کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
مدارک برای مهاجرت به کانادا

یک‌سری مدارک هم هستند که ممکن است برای اقامت از طریق تحصیل در کانادا از شما خواسته شود مثل:

 • نامه‌ی پذیرش تحصیلی یا CAQ (اگر می‌خواهید در کبک تحصیل کنید)
 • مدارک لازم برای پر کردن گپ تحصیلی (در صورت داشتن گپ تحصیلی)
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه

اگر مدارک ناقص یا دچار ایراد باشد، ویزای شما ریجکت و موفق به اخذ ویزای تحصیلی نمی‌شوید. بنابراین باید:

 1. قبل از اقدام برای ویزای اقامت از طریق تحصیل در کانادا، مدارک مورد نیاز را بررسی و مدارک خود را با آن‌ها تطبیق دهید.
 2. بر اساس تجربه دیگران مدارکی را از شما می‌خواهند. آماده کردن مدارک از بوجود آمدن مشکلات احتمالی پیشگیری می‌کند.
 3. همیشه ساده‌ترین راه، نتیجه مطلوبی ندارد. شرایط خودتان را بسنجید و طبق آن بهترین راه را برای اقامت از طریق تحصیل در کانادا انتخاب کنید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

برای اخذ ویزای دانشجویی باید توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی خود، و اعضای خانواده در کانادا را داشته باشید. همچنین، جهت اقامت از طریق تحصیل در کانادا و پذیرفتن در خواست‌تان از سوی این کشور باید تمکن مالی خود را اثبات کنید. مدارک زیر مورد تایید هستند:

 • صورت‌حساب بانک
 • مدرک حمایت مالی از طرف یک شخص یا سازمان (لزومی نداردحتما در کانادا باشد.)
 • نامه بورسیه یا فاند تحصیلی (اگر بورسیه، فاند یا اسکالرشیپ گرفته‌اید.)
 • صورت‌حساب بانکی از حساب شما در کانادا (اگر به یک حساب در کانادا پول انتقال‌داده‌اید.)

تمکن مالی برای تحصیل در کانادا؛ موسسه کاریابی توسعه کار
تمکن مالی برای تحصیل در کانادا
مدارک زیر را هم، بهتر است همراه خود داشته باشید (البته ضرورتی ندارد.):

 • فیش حقوقی و قراردادِ کاری
 • سندِ خانه، زمین و …

احتمالا از خودتان می‌پرسید مبلغ این تمکن مالی در راستای اقامت از طریق تحصیل در کانادا چقدر است؟ اگر می‌خواهید در استان دیگری به‌جز استان کبک تحصیل کنید، حداقل تمکن مالی برای شما حدود 10 هزار دلار در سال است. همچنین  برای تمکن اولین عضو خانواده و هر عضو به عنوان همراه به ترتیب حدود چهار و سه هزار دلار در سال نیاز است.

هزینه تحصیل در کانادا؛ موسسه کاریابی توسعه کار
هزینه تحصیل در کانادا

تمکن مالی برای تحصیل در کبک

اما اگر می‌خواهید در ایالت کبک تحصیل کنید:

حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای یک نفر زیر 18 سال، تقریبا سالانه 6,569  دلار است. اما برای یک نفر بالای 18 سال، سالانه حدود 13,134جهت اقامت از طریق تحصیل در کانادا است.

مثال:

شخصی قصد دارد برای ادامه ‌تحصیل در دانشگاه آلبرتا، با همسر و فرزندش به کانادا مهاجرت کند. حداقل تمکن مالی برای یک سال زندگی آن‌ها در کانادا:

10,000 دلار (شخص مورد نظر)

4,000 دلار (همسر به‌ عنوان اولین همراه)

3,000 دلار (فرزند به ‌عنوان دومین همراه)

تمکن مالی برای تحصیل در کبک؛ موسسه کاریابی توسعه کار
تمکن مالی برای تحصیل در کبک

در نتیجه این خانواده برای یک سال زندگی در کانادا باید حداقل 17 هزار دلار کانادا تمکن مالی ثابت کنند.

حین تحصیل، بصورت پاره وقت (20 ساعت در هفته) و روزهای تعطیل، تمام‌وقت در داخل یا بیرون دانشگاه اجازه کار دارید. اما شما اجازۀ کار بیشتر از این مقدار و به نوع دیگر را زمان اقامت از طریق تحصیل در کانادا ندارید. برای هرساعت کار در این کشور، با توجه به نوع کار و ایالت محل اقامت، تقریبا 12 تا 30 دلار کانادا حقوق می‌گیرید. با استفاده از این مبلغ می‌توانید بخشی از خرج‌ و مخارج خودتان را تامین کنید.

هزینه‌های ویزای تحصیلی کانادا

یکی موضوع مهم در بحث مهاجرت، هزینه‌ها هستند. معمولاً دانشجویان قبل از انجام مراحل اقامت از طریق تحصیل در کانادا، مقدار هزینه‌ها را بررسی می‌کنند. شما باید پیش زمینه‌ای از میانگین هزینه زندگی و هزینه‌های ماهیانه، علاوه بر شهریه در کشور کانادا داشته باشید. در ضمن با گرفتن اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی در کانادا، بخش زیادی از هزینه‌های خودتان را کاهش‌می‌دهید.

هزینه‌های تحصیل در کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
هزینه های تحصیل در کانادا

با توجه به وسعت کانادا، هزینه‌ها نسبت به منطقه‎‌های آن متفاوت است. مقدار هزینه زندگی دانشجویی در کانادا، به دانشگاه و شهر مورد نظر، سبک زندگی و عوامل دیگر بستگی دارد. به عنوان مثال، شهرهایی مانند تورنتو، ونکوور و کلگری گران‌تر از شهرهای دیگر برای اقامت از طریق تحصیل در کانادا هستند.

هزینه تحصیل همان شهریه دانشگاه و هزینه‌های دولتی تحصیل در کانادا است. این هزینه‌ها با توجه به دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و عوامل دیگر فرق دارد. هزینه‌های متفرقه هم شامل هزینه تفریح و سرگرمی مثل باشگاه و سینما و غیره است.

تحصیل در دانشگاه‌های تورنتو کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
زندگی دانشجویی در کانادا

زندگی دانشجویی در کانادا

 یکی از مهم‌ترین بخش‌های هزینه زندگی دانشجویی در کانادا که باید مورد بررسی قرار گیرد، مربوط به اقامت است. دانشجویان در راستای اقامت از طریق تحصیل، در خوابگاه‌های دانشجویی و یا خانه اجاره‌ای بیرون از دانشگاه سکونت می‌کنند. هزینه‌‌ی ماندن در خوابگاه دانشگاه کمتر از زندگی خارج از داشگاه است. البته، همیشه تعدادی از دانشجویان علاقه به اجاره خانه، بیرون از دانشگاه دارند. در نتیجه با کرایه خانه یا آپارتمان به‌صورت مشترک با چند دانشجوی دیگر، هزینه شما کمتر می‌شود.

زندگی دانشجویی در کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
زندگی دانشجویی در کانادا

دانشجویان جهت اقامت از طریق تحصیل در کانادا، باید بیمه درمانی خصوصی خود را تهیه کنند. بنابراین، به محض ورود به کانادا، باید با وزارت بهداشت در استان یا منطقه تماس بگیرید. همچنین بررسی کنید که آیا نیاز به خرید بیمه درمانی اضافی دارید یا خیر. بعضی از استان‌های کانادا، دانشجویان خارجی را از خرید بیمه درمانی معاف می‌کنند.

هزینه بیمه درمانی با توجه به ارائه‌دهندگان و پوشش پزشکی متفاوت است. به‌طور کلی خرج زندگی دانشجویی و تحصیل در کشور کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای دانشجوپذیر، بالا نیست. امکان گرفتن بورسیه‌های تحصیلی برای ایرانیان در کانادا  وجود دارد.

بورسیه تحصیلی برای ایرانیان در کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
بورسیه تحصیلی برای ایرانیان در کانادا

 بنابراین با استفاده از بورسیه‌ها، وام‌‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی می‌توان بخشی از هزینه‌های تحصیل در کانادا را پوشش داد. همچنین دانشجویان برای اقامت از طریق تحصیل در کانادا می‌توانند تا 40 ساعت در هفته کار کنند. شرایط کار در داخل و خارج از دانشگاه به‌صورت پاره ‌وقت و در تعطیلات، به‌صورت تمام وقت برای دانشجویان وجود دارد.

شرایط کالج‌های کانادا

کالج‌ها در کانادا برای ارائه آموزش‌های فنی و دیپلم‌هایی برای تغییر روند کار و نیازهای یک اقتصاد در حال تغییر ساخته‌شده است. کالج هاي این کشور بیشتر در زمینه آماده‌سازی دانشجو برای ورود به بازار کار در راستای اقامت از طریق تحصیل در کانادا تمرکز می‌کنند. همچنین در رشته‌های علمی، هنری، فنی‌ و حرفه‌ای و آموزشی فعالیت دارند. درواقع، کالج دوره‌ای بین مدرسه و دانشگاه، به دو صورت دولتی و خصوصی است.

کالج‌های کشور کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
کالج‌های کشور کانادا

بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی، تفاوت بین کالج و دانشگاه را نمی‌دانند. به همین دلیل  مرکز آموزشی مناسبی اپلای نمی‌کنند. بنابراین در روند اقامت از طریق تحصیل در کانادا با مشکل مواجه می‌شوند. اولین نکته این است که کالج را نباید با دبیرستان یا دانشگاه‌های خصوصی اشتباه بگیرید.

چند تفاوت‌ بین دانشگاه و کالج‌های کانادا وجود دارد. برای مثال در دانشگاه‌های این کشور مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌دهند. اما در کالج مدرک فنی، دیپلم، فوق دیپلم و در برخی موارد کارشناسی ارائه می‌شود.

مدارک کالج و دانشگاه کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
مدارک کالج و دانشگاه کانادا

در برخی موارد تفاوت میان کالج و دانشگاه‌های کانادا محسوس نیست. مثلا ممکن است در یک دانشگاه، با ارائه رشته‌های هنر شبیه به کالج باشد. همچنین در برخی موارد برای تحصیل در کانادا، کالج‌ها ویژگی‌های مشترکی با دانشگاه‌ها دارند.

دانشجویان با شرایط سنی مناسب اجازه شرکت در دوره‌های مختلف کالج در کانادا را دارا هستند. هر کالج برنامه‌های منحصر به فردی دارد که در برخی از آن‌ها حضور دانشجو الزامی و در برخی دیگر الزامی وجود ندارد. بنابراین برای انتخاب دوره، ابتدا باید شرایط کالج و رشته تحصیلی مورد نظر خود را بررسی کنید.

تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
تفاوت کالج و دانشگاه در کانادا

به عنوان مثال برخی از رشته‌ها کاملا به آموزش‌های عملی نیاز دارند. تشکیل غیرحضوری کلاس‌ در چنین رشته‌هایی به ضرر دانشجو می‌شود. بخاطر اینکه در پایان دوره چیزی یاد نمی‌گیرد و در بازار کار از دانسته‌هایش بهره نمی‌برد.

دوره‌های کالج کانادا

تفاوت‌هایی در دوره‌های کالج، جهت اقامت ازطریق تحصیل در کانادا وجود دارد:

 • دوره‌های تمام وقت: در این دوره دانشجویان باید در همه کلاس‌هایشان به شکل حضوری شرکت کنند.
 • دوره‌های نیمه وقت: در این دوره‌ها نیمی از زمان دانشجویان در روند تحصیل آزاد است. تعدادی از درس‌های آن‌ها کلاس حضوری دارد و کلاس بعضی از درس‌ها برای رفع اشکال است. ظرفیت غیبت دانشجویان در دوره‌های نیمه وقت بیشتر است.
 • دوره‌های مجازی: این دوره‌ها از زمان شیوع ویروس کرونا رایج‌تر شد. دانشجویان در این دوره‌ها کلاس‌ها را به صورت آنلاین برگزار و نیازی به حضور فیزیکی در کلاس ندارند.

دوره‌های مجازی دانشجویان در کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
دوره‌های مجازی دانشجویان در کانادا

صحبت کردن درمورد بهترین رشته‌های کالج کانادا کار اشتباهی است. چرا که به عقیده یک مهندس شیمی، گرایش‌های مختلف شیمی جزو بهترین رشته‌های کالج هستند. در نظر یک موزیسین هم رشته‌های هنر جزو بهترین‌ها به شمار می‌روند.

تنوع رشته‌های تحصیلی کالج کانادا بسیار زیاد است. دانشجویان پیش از اقدام برای اقامت از طریق تحصیل در کانادا، باید درباره‌ی لیست رشته‌های کالج، تحقیق انجام دهند. سپس با توجه به علاقه خود، بهترین رشته‌ها را به ترتیب اولویت انتخاب کنند.

لیست رشته‌های کالج در کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
لیست رشته‌های کالج در کانادا

همه کالج‌های کانادایی بعد از پایان دوره، سرتیفیکیت یا مدرک دیپلم ارائه می‌دهند . البته نوع مدرک به رشته منتخب و طول دوره دانشجو بستگی دارد. البته برخی کالج ها مانند Durham college یا Seneca college، دوره‌های چهار ساله با عنوان کارشناسی افتخاری ارائه می‌دهند.

همچنین بعضی از رشته‌های آن با دانشگاه‌ها مشترک هستند. بنابراین بعضی دانشجویان در راستای اقامت از طریق تحصیل در کانادا، برای تحصیلات آکادمیک وارد دانشگاه‌ها می‌شوند. البته رشته‌های دانشگاهی تکمیل کننده دوره‌های کالج نیستند. دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌ها و کالج‌ها از هم جدا و مستقل عمل می‌کنند.

دوره‌های تحصیل کالج در کانادا؛ موسسه مهاجرتی توسعه کار
دوره‌های تحصیل کالج در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *