اخبار

اعطای ۳۰۰۰۰۰ حق شهروندی کانادا در سال جاری

حق شهروندی کانادا

در این مقاله به بررسی موضوع اعطای ۳۰۰۰۰۰ حق شهروندی کانادا در سال  جاری پرداخته می‌شود. اطلاعات اداره مهاجرت کانادا (IRCC) حاکی از  تعیین وضعیت این اداره برای ۲۸۵۰۰۰ و  اعلام۳۰۰۰۰۰ شهروند جدید  تا ۳۱ مارس ۲۰۲۳ می‌باشد.

 با تعیین وضعیت، درخواست بررسی و پس از آن تایید، مردود یا ناقص، اعلام می‌شود. ۳۰۰۰۰ متقاضی تایید شده با طرح اعطای شهروندی باید به ‌صورت حضوری یا مجازی، سوگند شهروندی یاد کنند.

این تعداد، نسبت به سال مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۲، افزایش چشمگیری داشته است. حتی از اهداف پیش از کرونا در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ نیز فراتر رفته و ۲۵۳۰۰۰ درخواست شهروندی، مورد بررسی قرار گرفته است.

اداره مهاجرت در سال ۲۰۲۱- ۲۰۲۲، موفق به پذیرش ۲۱۷۰۰۰ شهروند جدید برای کانادا شد. تا کنون، در سال مالی ۲۰۲۲-۲۰۲۳، کانادا۱۱۶۰۰۰ شهروند جدید را پذیرفته و به‌خوبی در مسیر رسیدن به این هدف حرکت می‌کند. در مقام مقایسه، در همین مدت زمان در سال ۲۰۲۱، کانادا تنها ۳۵۰۰۰ شهروند سوگند خورده داشته است.

حذف تدریجی درخواست‌های کاغذی

 IRCC در ماه مارس ۲۰۲۰، به دلیل آغاز پاندمی کرونا، موفق به بررسی اکثر درخواست ها نشد. دلیل این اتفاق، قادر نبودن این اداره برای بررسی درخواست‌های کاغذی ارسال شده در مراکز پست بود. همانند همه رویدادهای حضوری، این ارسال درخواست نیز انجام نشده بود. به این معنی که IRCC مصاحبه با متقاضیان را ترتیب نداد. همچنین هیچ سوگندی در مراسم شهروندی یاد نشد.

این محدودیت‌ها به روند کاملا دیجیتالی شدن درخواست شهروندی، برای برخی متقاضیان منجر شد. اولین بار این اتفاث مثبت از نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شد. این تغییر به همه متقاضیان بالای ۱۸ سال تعمیم داده شد. اما با وجود روند سریع‌تر بررسی درخواست‌های دیجیتال جدید، تاخیر زیادی در درخواست‌های کاغذی همچنان وجود دارد.

حق شهروندی کانادا در سال جاری
حق شهروندی کانادا در سال جاری

با توجه به این مدارک IRCC با سیستم فعلی خود برای بررسی درخواست‌ها به ترتیب زمانی ارسال و دریافت ادامه می‌دهد. به این معنی که تمرکز کار این اداره بر درخواست‌های کاغذی قدیمی‌تر، است. درحالیکه فضا را برای اولویت بخشی به تعداد کمی از درخواست‌های دیجیتال برای جلوگیری از افزایش تاخیرها، مهیا می‌کند.

در سال ۲۰۲۱، هدف IRCC بررسی ۵۰۰۰ درخواست دیجیتال از مجموع ۲۴۵۰۰۰ پرونده برای تصمیم‌گیری نهایی بود. به‌دلیل دیجیتالی بودن تعداد زیادی از درخواست‌ها در حال حاضر، گزارشی اعلام شده است. در راستای این گزارش برای سال مالی ۲۰۲۲- ۲۰۲۳، افزایش تعداد درخواست‌های دیجیتال بررسی شده، ضروری خواهد بود.

زمان بررسی بیش از ۲۰ ماه

زمان بررسی، در ارائه گزارش دیگری در ماه می، ۲۷ ماه بوده است. بنابر این گزارش، چنین زمانی، به دلیل افزایش درخواست‌های آنلاین، علاوه بر درخواست‌های کاغذی عقب مانده، قابل پیش بینی است. از اواخر ژوئن، ۴۱۳۰۰۰ درخواست در فهرست اعطای شهروندی وجود داشت.

به گفته IRCC، این اداره گام‌هایی به سمت بررسی کامل درخواست‌های عقب‌مانده برداشته است. برای این کار، بیش از ۱۰۰۰ کارمند جدید استخدام شده‌اند. همچنین برنامه‌هایی برای دسترسی بیشتر نمایندگان و وکلا به سیستم پیگیری وضعیت درخواست شهروندی، در دست اقدام است. به‌علاوه، تا پایان سال جاری، افراد وابسته زیر ۱۸ سال، برای درخواست آنلاین شهروندی، واجد شرایط لازم خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *