اخبار, خدمات ویزا و اقامت

مهمترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه

مهمترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه

هرکسی که اهل سفر کردن باشد، بالاخره یک بار سر و کارش به روز مصاحبه‌ی ویزای شینگن می‌افتد. این روز، روز مهمی است و نمی‌توان آن را ساده انگاشت و در حد یک گفتگوی کوتاه بین شما و افسر ویزا خلاصه‌اش کرد.

در این جلسه، باید تمامی اطلاعات را دقیق و بی هیچ کم و کاست در اختیار مصاحبه‌کننده قرار دهید، چراکه هدف از این پرسش و پاسخ‌ها، دریافت دقیق‌تر و عمیق‌تری از هدف، برنامه و علت سفر شما به حوزه‌ی شینگن است. پاسخ‌های شما درست به اندازه‌ی مدارکی که با وسواس برای این روز خاص آماده‌شان کرده‌اید اهمیت دارد. پاسخ‌هایی که گاها باید به سوالاتی بدهید که بعضی‌هایشان کاملا شخصی هستند و هیچ ارتباطی به سفر شما ندارند. حالا که به اهمیت روز مصاحبه‌ی ویزای شینگن واقف شدید، قصد داریم تا شما را با متداول‌ترین سوالات روز مصاحبه و نحوه‌ی صحیح پاسخ‌دهی به آن‌ها جهت مجاب کردن افسر پرونده جهت تایید پرونده‌تان، آماده کنیم، پس با ما همراه باشید.

پیش از طرح سوالات ویزای شینگن و ارائه‌ی پاسخ آن‌ها باید به این نکته اشاره‌کنیم که این نمونه سوالات تنها مختص ویزای شینگن و یا سفارتی خاص در حوزه‌ی اروپا نیستند، بلکه می‌توانند برای تمامی کشورها همچون نمونه سوالات ویزای هلند و یا آلمان کاربرد داشته باشند. بسیاری از این پرسش‌ها حتی برای کشورهایی غیراروپایی مثل آمریکا و استرالیا هم به کار می‌آیند. توجه داشته باشید هدف افسر پرونده از طرح این سوالات تخمین توانایی شما در پاسخ به سوالات، صداقت و همچنین دقیق بودن پاسخ‌ها است. پس در پاسخی که ارائه می‌دهید نهایت دقت را داشته باشید.

۲۵ سوال مهم ویزای شینگن در روز مصاحبه

توجه داشته باشید که نباید هیچ تناقضی بین پاسخ‌های شما وجود داشته باشد، چراکه بروز کوچک‌ترین تناقضی مساوی با ریجکت شدن ویزای شینگن شما خواهد بود پس با دقت، سوال و پاسخ‌های زیر را بخوانید.

مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه عبارت‌اند از:

سوال ۱: آیا متأهل هستید؟ اگر بله، شغل همسرتان چیست و از ازدواجتان چند سال می‌گذرد؟

اگر متأهل هستید با دقت تاریخ ازدواجتان را اعلام کنید، هرگونه تردید و یا اشتباه در اعلام تاریخ ازدواج می‌تواند به معنی عدم صداقت شما تعبیر شود. اگر هم متأهل نیستید، تنها بگویید مجرد هستم و یا متارکه کرده‌ام.

 سوال ۲: آیا در سفر همراه دارید؟

تنها با بله یا خیر پاسخ دهید اما فراموش نکنید در صورت همراه داشتن باید نسبت وی با خود را بگویید.

 سوال ۳: چرا به ویزای ۱ ماهه و یا ۳ ماهه شینگن نیاز دارید؟ آِیا می‌توانید سفرتان را کوتاه‌تر کنید؟

درصورتی‌که از طریق آژانس‌های مسافرتی اقدام نکرده‌اید و برنامه سفرتان با تورهای گردشگری هماهنگ نیست، حتماً به این نکته اشاره‌کنید که قصد دارید از جاذبه‌های گردشگری در سایر کشورهای حوزه شنگن نیز دیدن کنید بنابراین با ویزایی ۱۰ روزه قادر به این کار نخواهید بود.

سوال ۴: می‌توانم مدارک مالی (نظیر پرینت گردش حساب و یا موجودی حساب بانکی) شما را ببینم؟

بدون کوچک‌ترین تعلل و یا امتناعی مدارک مالی خود را به افسر پرونده نشان دهید.

 سوال ۵: آیا بیمه مسافرتی دارید؟

همان‌طور که می‌دانید بیمه مسافرتی یکی از الزامات اخذ ویزای شینگن است و حتماً بیمه مسافرتی خود را در روز مصاحبه به همراه داشته باشید و به افسر ویزا نشان دهید.

سوال ۶: آیا نامه مرخصی برای طول سفر دارید؟

یکی دیگر از سوالات ویزای شینگن در زور مصاحبه به نامه مرخصی شما مربوط می‌شود. حتماً نامه مرخصی از شرکت، اداره و یا سازمان محل خدمت خود به همراه مهر و امضا رسمی به همراه داشته باشید. در غیر این صورت تلاش شما برای متقاعد کردن شفاهی افسر ویزا عموماً به نتیجه نخواهد رسید.

سوال ۷: آیا فرزند دارید؟ اگر بله چند سالشان است و چه‌کار می‌کنند؟

گاهی به یادآوردن تاریخ دقیق تولد فرزندان و یا نام دانشگاه و حتی شغل و محل کار آن‌ها در روز مصاحبه دشوار می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً از قبل تاریخ تولد فرزندان و نام دانشگاه و رشته تحصیلی آن‌ها را مرور کنید تا در پاسخ به این سؤال ویزای شینگن دچار مشکل نشوید.

 سوال ۸: آیا از دوستان و یا اعضا خانواده‌تان کسی در کشورهای عضو پیمان شینگن زندگی ‌می‌کنند؟

حتماً پیش از حضور در مصاحبه، فهرست دوستان، آشنایان و یا اقوامی که در اروپا دارید را آماده کنید و نام و موقعیت آن‌ها در اروپا را به ذهن بسپارید. اگر از اشاره به این افراد امتناع کنید و یا فراموش کنید، می‌تواند به این معنی باشد که از پاسخ طفره رفته‌اید.

سوال ۹: آیا با فرد و یا افرادی که سابقه اقدامات تروریستی داشته‌اند ارتباط دارید؟

این سؤال را شخصی در نظر نگیرید و به آن واکنش منفی نشان ندهید. با خونسردی از چنین اقداماتی در هرجائی دنیا اعلام انزجار کنید و بگویید هیچ‌وقت با چنین افرادی ارتباطی نداشته‌اید.

سوال ۱۰: آیا بلیط هواپیما خریده‌ یا رزرو کرده‌اید؟

با نشان دادن بلیط هواپیما و یا تأییدیه رزرو بلیط رفت‌وبرگشت به آفیسر پرونده نشان دهید که مصمم به سفر به کشور مقصد و بازگشت در زمان مقرر هستید. به خاطر داشته باشید خرید بلیط افسر را به صدور ویزا مجاب نمی‌کند پس تنها رزرو بلیط هواپیما کفایت می‌کند.

سوال ۱۱: آیا تاکنون به کشور دیگری سفر کرده‌اید؟

این سؤال ویزای شینگن در روز مصاحبه برای بررسی فاکتور سابقه سفر یا Travel History پرسیده می‌شود. اگر به کشوری دیگری سفر داشته‌اید طبعاً باید به این سؤال پاسخ مثبت دهید و حتی آن‌ها را نام ببرید.

سوال ۱۲: از کجا مطمئن باشیم که پیش از پایان اعتبار ویزا، به کشورتان بازخواهید گشت؟

این یکی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه خواهد بود و پاسخ شما به آن بسیار مهم است. با اشاره دقیق و محکم به پیوندهای خویشاوندی قوی خود در کشور مبدأ (همسر، فرزندان، پدر و مادر و …) تحصیلات نیمه‌کاره، موقعیت شغل، املاک و دارایی‌ها و موارد دیگر افسر ویزا را متقاعد کنید دلایل بسیار زیادی برای بازگشت به کشور خود دارید.

سوال ۱۳: چه مدت در اروپا خواهید ماند؟

پاسخ به این سؤال باید کاملاً منطبق بر برنامه سفر شما باشد. برنامه سفر خود را از بر باشید و تاریخ بلیط برگشت را به‌خوبی به خاطر بسپارید. فراموش نکنید مدت اعتبار ویزای شینگن شما به برنامه سفرتان بستگی دارد. از سوی دیگر اگر نتوانید برنامه سفرتان را به‌خوبی بیان کنید و یا تاریخ بازگشت خود را فراموش کنید، مطمئن باشید دچار مشکل خواهید شد.

سوال ۱۴: هزینه سفرتان چقدر است؟

 

پیش از حضور در مصاحبه ویزای شینگن با دقت تمامی هزینه‌های سفر خود را تخمین بزنید. این عدد باید شامل زمان بازگشت به کشور و انتقال از فرودگاه به منزل هم باشد. با ارائه مدارک مالی خود و هزینه تخمینی سفر فرد مسئول را قانع کنید برآورد دقیقی از هزینه سفر خود دارید و می‌توانید این هزینه‎‌ها را تأمین کنید.

سوال ۱۵: حقوق بازنشستگی شما چقدر است؟

این مورد هم یکی از سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه هست که باید بلافاصله به آن پاسخ دهید. اگر تردید کنید و یا عدد متناقضی با آنچه در مدارک شما آمده، اعلام کنید افسر ویزا را به تردید خواهید انداخت.

سوال ۱۶: آیا نخستین بار است که به حوزه شنگن سفر می‌کنید؟

این مورد هم یکی از سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه هست که باید بلافاصله به آن پاسخ دهید.

سوال ۱۷: چه اطلاعاتی درباره کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید، دارید؟

این سؤال ویزای شینگن در روز مصاحبه از آن دست پرسش‌های انحرافی است که افسر ویزا از طریق آن می‌خواهد به هدف از سفر شما پی ببرد. اگر برای ویزای توریستی شینگن اقدام کرده‌اید پس طبعاً باید از جاذبه‌های گردشگری کشور مقصد خود اطلاعات مختصری داشته باشید. حتی می‌توانید به فرهنگ، جغرافیا، آب‌وهوا و غذاهای مشهور کشور مقصد نیز اشاره‌کنید.

سوال ۱۸: حیطه فعالیت شرکت شما چیست؟

سعی کنید خلاصه‌ای مفید از فعالیت‌ شرکت و یا اداره محل کار خود ارائه دهید. خیلی وارد جزئیات نشوید و تنها به حیطه فعالیت و مسئولیت خود اشاره‌کنید. اگر صاحب شرکت هستید می‌توانید به برخی از مهم‌ترین دست‌آوردهای شرکت نیز اشاره‌کنید. اما از جواب‌های طولانی و خسته‌کننده پرهیز کنید.

سوال ۱۹: تحصیلاتتان در چه حد است؟

توضیحی مختصر در خصوص آخرین مدرک تحصیلی خود و رشته‌ای که در آن تحصیل‌کرده‌اید ارائه کنید. نیازی نیست تمامی مقاطع تحصیلیان را نام ببرید. ذکر آخرین مدرک تحصیلی، نام دانشگاه و کار مرتبط احتمالی با رشته تحصیلی کفایت می‌کند. اما سال اخذ مدارک در مقاطع مختلف تحصیلی‌تان را به خاطر بسپارید.

سوال ۲۰: هدف از سفرتان چیست؟

شاید بتوان گفت این پرسش یکی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه هست. اساس همه‌چیز حول دو سؤال اصلی می‌چرخد: هدف از سفر، ضمانت بازگشت. بنابراین خود را برای این سؤال آماده کنید. اگر برای گشت‌وگذار می‌روید به‌صراحت آن را اعلام کنید و اگر هم هدف دیگری همچون تحصیل، شرکت در نمایشگاه یا سمینار و یا درمان دارید باید با صراحت و ارائه مدارک لازم بیان کنید.

سوال ۲۱: چه دارایی‌هایی در کشورتان دارید؟

در پاسخ به این سؤال می‌توانید بدون مشکل تمامی دارایی‌های خود را نام ببرید. خانه، ویلا، مطب، باغ، مغازه و حتی خودروی شما جز دارایی‌های شما هستند و می‌توانید از آن‌ها نام ببرید.

سوال ۲۲: در صورت ریجکت ویزا، چه می‌کنید؟

هدف افسر ویزا از طرح این پرسش در روز مصاحبه این است که بداند چه‌کارهایی در آینده باید انجام دهید. بنابراین با خونسردی برنامه کاری خود در آینده اعم از تحصیل و یا کارهای دیگر را اشاره‌کنید و به افسر ویزا این اطمینان را بدهید که کارهای زیادی برای انجام در کشور خود دارید. ادامه تحصیل، ادامه کار، بزرگ کردن فرزندان همگی از مواردی هستند که می‌توانید به آن‌ها اشاره‌کنید.

سوال ۲۳: محل اقامت شما در طول سفر کجاست؟

این مورد هم بدون شک یکی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه خواهد بود. باید برای تمام شب‌های اقامت خود در طول سفر هتل رزرو کرده باشید و نام آن را به خاطر بسپارید. اگر دعوت‌نامه دارید و قرار است کسی میزبان شما در اروپا باشد باید نام میزبان و آدرس محل سکونت (شهر و خیابان) وی را به‌طور دقیق بیان کنید. کوچک‌ترین تردید و یا تناقضی در پاسخ به این سؤال به‌راحتی می‌تواند به ریجکت ویزای شما بیانجامد.

سوال ۲۴: در طول سفر از چه کشورهایی در حوزه شنگن دیدن خواهید کرد؟

همان‌طور که می‌دانید با ویزای شینگن می‌توانید به ۲۶ کشور اروپا سفر کنید اما این سؤال به این دلیل پرسیده می‌شود که آفیسر پرونده مطمئن شود شما از برنامه سفر خود به‌طور کامل اطلاع دارید. برای مثال اگر از طریق تور ترکیبی اروپا (ایتالیا-هلند-سوئیس) برای ویزای شنگن اقدام کرده‌اید باید بدانید چند شب در ایتالیا می‌مانید و چند شب در دو کشور دیگر و نام تمامی کشورهای موجود در تور ترکیبی را با دقت اعلام کنید.

سوال ۲۵: آیا مالیات درآمد خود را پرداخت می‌کنید؟

پاسخی که افسر ویزا مایل است در قبال این پرسش بشوند، بله است. با ارائه مدارک مالیاتی خود به او ثابت می‌کنید که شهروندی مسئولیت‌پذیر هستید.

البته پرسش‌های بسیار دیگری نیز می‌توانند در فهرست مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه قرار گیرند. سؤالاتی جزئی‌تر در خصوص کاری که انجام می‌دهید، فرد اداره‌کننده شرکت در زمان سفر شما، افرادی که با شما زندگی می‌کنند و مواردی این‌چنینی. حتی ممکن است در روز مصاحبه ویزای شینگن از شما پرسیده شود: «من فکر می‌کنم شما پیش از پایان مدت اعتبار ویزا به کشورتان برنمی‌گردید، نظرتان چیست؟» باید برای تمامی این پرسش‌ها آماده‌باشید و به خاطر بسپارید دقت، صراحت و صداقت شما در ارائه پاسخ‌ها کلید موفقیت در مصاحبه و شاید مهم‌ترین عامل در ویزا شدن درخواستتان باشد. پس حتماً پیش از شرکت در مصاحبه ویزای شینگن مدارک و پرسش پاسخ‌های احتمالی را به‌دقت مرور کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *