آشنایی با کشورها, بیشتر بدانیم

آشنایی با کشور بلغارستان

بلغارستان

تاریخچه بلغارستان 
بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. جمعیت این کشور بالغ بر ۷٬۳۶۴٬۵۷۰ (در سال ۲۰۱۱ میلادی) نفر است که هر ساله ۱٪ از آن کاسته می‌شود. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد.

زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِوا با واحد جزء استونیکی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری‌تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند. بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است.

بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت و روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را ۱ ژانویه ۲۰۰۷ اعلام کرد.

مهمترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز و شراب  بلغارستان است، بلغارستان چهارمین صادرکننده شراب در جهان است، پوشاک، کفش، آهن و فولاد، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت نیز از دیگر صادرات بلغارستان می‌باشد. جمهوری بلغارستان رسما کشوری سکولار است اما در قانون اساسی آن مسیحیت ارتودکس به عنوان دین سنتی کشور ذکر شده‌است. ۷۶٪ جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس هستند و ۱۰٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و ۱۱٫۸ درصد بی‌دین هستند.

بلغارستان که در دو جنگ اول (۱۸۸۵ و ۱۹۱۲) پیروز گشت در جنگ نهایی بالکان (۱۹۱۳) و دو جنگ جهانی (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۸ و ۱۹۴۴) مغلوب شد و سرزمین‌هایی را از دست داد. پس از اشغال کشور به دست ارتش سرخ (۱۹۴۴) و رژیمی کمونیستی برقرار و پادشاه تبعید شد (۱۹۴۶) و به دنبال تظاهرات مردمی در ۱۹۸۹، تئودور ژیفوک (زاده ۱۹۱۱) رهبر تندروی رژیم را اصلاح‌طلبانی برکنار کردند که یا وعده انتخابات آزاد، از نقش رهبری حزب کمونیست دست کشیدند. در ژوئن ۱۹۹۰ انتخابات آزاد برگزار شد و حزب سوسیالیست پیشین به قدرت بازگردانده شد. این حزب که با مشکلات شدید اقتصادی روبرو بود و نتوانست به تنهایی حکومت کند و در ۱۹۹۱ دولتی ائتلافی بدون برتری هیچ حزبی زمام امور را در دست گرفت و سه حزب اصلی روی کار آمده‌اند.
بلغارستان یکی از کشورهای شبه جزیره بالکان است که دروازه ورود آسیا به اروپا محسوب می‌شود. این کشور را چهارراه فرهنگ‌های مختلف می‌دانند. کشوری که در بالکان به مثابه ی خاورمیانه در آسیا است، در منطقه‌ای حساس و تاریخی پر فراز و نشیب واقع شده است. این کشور مدت‌ها عضو متحد بلوک شرق به شمار می‌آمد، اما در طی دو دهه گذشته خود را از قید و بند کمونیسم رها ساخته و به این ترتیب تاریخ جدیدی برای بلغارستان در حال رقم خوردن است. با برنامه‌ریزی‌های کلان صورت گرفته در این کشور، گام‌های توسعه از جنبه‌های مختلف در حال طی شدن است. این کشور در شرف پیوستن به «شنگن» است، تا جایی که همه اقدامات لازم در این زمینه انجام شده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا با پذیرش بلغارستان به عنوان یکی از اعضای اتحادیه، زمینه ی پیوستن این کشور به کشورهای شنگن را در بهار سال ۲۰۱۱ فراهم کرده‌اند.
فرصت ‌اقامت در اتحاديه اروپا، از مزايای خاصی چون هزينه‌ پايين مديريت کسب و کار، ماليات كم، رشد قدرتمند اقتصادی، ثبات سياسی، سرمايه‌گذاری مستقيم خارجی نيرومند، جايگاه‌های استراتژی، نظام توانمند تحصيلی و كيفيت بالا و نظایر آن برخوردار است. از این‌رو مهاجرت به اتحادیه ی اروپا از طریق مهاجرت سرمایه‌گذاری بلغارستان و اخذ پاسپورت این کشور، مورد استقبال علاقه مندان و کارآفرینان قرار گرفته است.

جغرافیا
در شمال این کشور جمهوری رومانی با ۶۰۸ کیلومتر مرز مشترک قرار دارد. در غرب با جمهوری پیشین یوگوسلاوی (صربستان با طول مرز ۳۱۸ کیلومتر و مقدونیه با مرز مشترک ۱۴۸ کیلومتری) همجوار می‌باشد. در جنوب با کشور یونان (۴۹۸ کیلومتر) و ترکیه (۲۴۰ کیلومتر) هم‌مرز است. در شرق جمهوری دریای سیاه قرار دارد.

دو رشته کوه مهم بلغارستان را فرا گرفته‌است، یکی رشته کوه‌های بالکان که شمال و مرکز این کشور را در بر گرفته و دیگری رشته‌کوه‌های رودوپ که غرب و جنوب کشور را شامل می‌شود، از دیگر رشته‌کوه‌های بلغارستان می‌توان به ریلا و پیرین اشاره کرد کوه‌های بالکان از شرق تا غرب و مرکز بلغارستان می‌گذرد. در شمال، تپه‌های کم‌ارتفاع به رود دانوب متمایل است. در جنوب، منطقه‌ای از زمین‌های پست کوه‌های بالکان را از گرانکوهی بلند و چین‌دار که بلندترین قله بلغارستان در آن است جدا می‌کند. بلندترین نقطه این کشور موسالا با ۲۹۲۵ متر ارتفاع است که در ارتفاعات ریلا در غرب بلغارستان واقع شده‌است.

شمال کشور تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد، در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانه‌ای برخوردار است. بیشتر اقلیم بلغارستان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است و نواحی ساحلی دریای سیاه نیز آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. مهمترین رود ماریتسا نام دارد که از رشته کوه‌های رودوپ در غرب بلغارستان سرچشمه گرفته و با گذر از مناطق مرکزی کشور راه جنوب را در پیش گرفته و وارد ترکیه می‌شود و سپس به دریای اژه می‌ریزد. رود دیگر دانوب نام دارد که در شمال بلغارستان جریان دارد.

آب و هوای بلغارستان
آب و هوای بلغارستان معتدل و بارانی است. این کشور زمستان‌های سرد، همراه با بارش متناوب باران دارد. شمال کشور تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد، در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانه‌ای برخوردار است.

مشترکات زبانی میان زبان بلغاری و فارسی
برای یافتن مشترکات زبانی میان زبان فارسی و بلغاری باید از دو نظر آن را بررسی کرد. زبان فارسی و زبان بلغاری ریشه هند و اروپایی‌ دارند.
از آن جا که تا پیش از پیدایش زبان ترکی جدید (اوایل قرن ۲۰ در ترکیه) زبان ترکی اصطلاحات فارسی و عربی زیادی داشت و کشور بلغارستان نیز ۵ قرن تحت حاکمیت ترک‌های عثمانی بود به همین علت زبان آن‌ها از زبان ترک‌ها تأثیر پذیرفته است. بنابراین، واژه‌های مشابه و هم ریشه در میان این دو زبان بسیار یافت می‌شود. واژه‌هایی مانند قسمت، پرده، جوراب، کبریت جزء این تشابهات زبانی است. تاکنون قریب به ۵۰۰ واژه با ریشه فارسی (نه ترکی و نه عربی) در زبان بلغاری شناسایی شده است.

پول رایج بلغارستان
پول رایج در کشور بلغارستان لوا است. از این واژه در جمع به صورت لوا استفاده می‌شود. این پول تا سال ۱۹۹۹ به خاطر وضعیت پریشان اقتصادی و پس از سقوط حاکمیت کمونیست بسیار ضعیف شده و اعتبار خود را از دست داده بود. اما با توجهات جدیدی که شده است، اکنون یکی از با ثبات‌ترین پول‌های منطقه محسوب می‌شود.

انواع شیوه‌های اقامت بلغارستان:

 • اقامت در بلغارستان از طریق کار آفرینی
 • اقامت در بلغارستان از طریق سرمایه گذاری (ثبت شرکت)
 • اقامت در بلغارستان از طریق تحصیل
 • اقامت بازنشستگان

امتیازاتی که اقامت دائم بلغارستان به شما می‌دهد:
امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه شنگن، بدون نیاز به دریافت ویزا
افتتاح حساب آسان در بانک‌های اروپایی و سراسر دنیا
ثبت شرکت و اجازه کار در کشورهای اروپایی
بهره مندی از مزایای تحصیلات رایگان در سطح اتحادیه اروپا
امکانات رفاهی، درمانی و بهداشتی رایگان در سطح اتحادیه اروپا
در صورت کارت اقامت خود شما می توانید برای خانواده خود نیز اقامت بگیرید که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال است.
شما می توانید به تمام کشورهای عضو شنگن بدون ویزا سفر کنید.
دارنده کارت اقامت بلغارستان می توانند به طور قانونی در رومانی، کرواسی و قبرس به مدت ۹۰ روز در هر ۱۸۰ روز دوره بدون ویزا اقامت داشته باشند.
با داشتن کارت اقامت موقت، شما می توانید اقامت دائم بلغارستان بگیرید.

جاذبه های کشور بلغارستان 

 1. باغ دریایی | Sea Garden
 2. تفریحات ساحلی
 3. جنگل سنگی | Stone Forest

طعم بی نظیر آشپزی بلغاری

 1. پارک آبی آکوا پلیس | Aquapolis Water Park
 2. حمام‌های رومی وارنا | Varna Roman Baths
 3. موزه تاریخ دارو | Museum of the History of Medicine
 4. گُلدن سندز | Golden Sands
 5. بازدید از غار صومعه Aladzha Monastery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *