دانستنی های مهاجرت

همه چیز در مورد بلغارستان

همه چیز در مورد بلغارستان

بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. جمعیت این کشور بالغ بر ۷٬۳۶۴٬۵۷۰) در سال ۲۰۱۱ میلادی) نفر است که هر ساله ۱٪ از آن کاسته می‌شود. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد

بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت و روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را ۱ ژانویه ۲۰۰۷ اعلام کرد.

مهمترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز است، بلغارستان صادرکننده پوشاک، کفش، آهن و فولاد، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت می‌باشد. جمهوری بلغارستان رسماً کشوری سکولار است اما در قانون اساسی آن مسیحیت ارتدکس به عنوان دین سنتی کشور ذکر شده‌است. ۷۶٪ جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس هستند و ۱۰٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و ۱۱٫۸ درصد بی‌دین هستند.

یکی از شهرهای بندری و زیبای این کشور، وارنا نام دارد که منطقه ساحلی گلدن سندز (golden sands) را در کنار خود دارد. این منطقه از نظر اقتصاد گردشگری، نقش بسیار مهمی برای مردم منطقه و مردم کشور بلغارستان دارد. اهالی این منطقه از انواع و اقسام شگردها برای کسب درآمد بهره می‌برند. اجاره دادن سایه‌بان و تخت در حاشیه ساحل و همین‌طور اجاره دادن خودرو، موتورسیکلت، دوچرخه و اسب‌های کوتاه قد از جمله این شگردهاست. در بازارچه‌های اطراف این منطقه ساحلی، انواع و اقسام جانوران (نظیر طوطی، میمون، تمساح و مارهای کوچک و بزرگ) موجود است تا گردشگران در ازای پرداخت مبلغی آن‌ها را در اختیار بگیرند و عکس یادگاری بیندازند.

بناهای تاریخی بلغارستان:

 1. کلیسای بویانا: این کلیسا متعلق به قرن چهاردهم میلادی است کلیسا و باغ آن در فهرست آثار جهانی یونسکو است.
 2. کلیسای هاگیا صوفیا: این کلیسا در قرن ششم میلادی ساخته شد و بارها تغییراتی در آن رخ داد این کلیسا در زمان تسلط عثمانی‌ها بر بلغارستان به عنوان مسجد استفاده می‌شد.

منطقه تاریخی پریریکون، از قدیمی‌ترین مجموعه‌های باستان‌شناسی بلغارستان است که به گفته پژوهشگران نیایشگاه ایزدبانو دیونیسوس که در جهان باستان از شهرت فراوانی برخوردار بوده، در آن قرار دارد. برپایه اسناد موجود فعالیت‌های بشری در این منطقه متعلق به ۵ هزار سال پیش از میلاد بوده و این صومعه نیز از جمله قلعه‌های مهم دفاعی شهر در سده‌های میانه به‌شمار می‌رفته‌است.

صومعه ریلا که در دل کوهستان ریلا واقع است، بزرگترین صومعه بلغارستان است. این بنا در قرن دهم ساخته شده و در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار دارد. مقبره گنبد تراسی کازانکوک که قدمت آن به انتهای سده چهارم و ابتدای قرن سوم قبل از میلاد می‌رسد، حاوی نقاشی‌های دیواری منحصر به فرد است، تنها آثار باقی‌مانده از نقاشی هلنی که جزء فهرست میراث فرهنگی جهانی است.

گورستان باستانی وارنا که حاوی شواهد اولین تمدن اروپایی و قدیمی‌ترین طلای جهان است به ۴۶۰۰ تا ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد برمی گردد. کلیسای جامع الکساندر نفسکی قدیس در صوفیه بزرگترین کلیسای جامع ارتدکس در شبه جزیره بالکان است. گنبد سنت جرج، قدیمی‌ترین بنای صوفیه است. سه لایه نقاشی دیوار در آن کشف شده‌است که قدیمی‌ترین آن‌ها به سده دهم می‌رسد.

بلغارستان یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران در اروپاست و صنعت گردشگری در سال‌های اخیر به جزئی جدای ناپذیر از اقتصاد این کشور تبدیل شده است.

بازدید گردشگران از این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی،به میزان ۷/۶ درصد افزایش داشته و نزدیک به ۸/۹ میلیون نفر از آن بازدید کرده‌اند. درآمد صنعت توریسم بلغارستان ۹/۳ درصد رشد یافت.

شهر پلوودیو، دومین شهر بزرگ بلغارستان، به‌عنوان یکی از دو پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ میلادی انتخاب شده است.

پایتخت فرهنگی اروپا شهری است هر سال توسط اتحادیه اروپا تعیین می‌شود و به مدت طی یک‌سال در آن شهر برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی برگزار می‌شود.

ایده انتخاب پایتخت فرهنگی اروپا اولین بار در سال ۱۹۸۵ میلادی از سوی ملینا مرکوری، وزیر فرهنگ وقت یونان ارائه شد. هدف اتحادیه اروپا از این ابتکار کشف تنوع فرهنگی مناطق مختلف قاره سبز و ایجاد همبستگی میان کشورهای مختلف اروپاست.

پلوودیو و ماترا در ناحیه باسیلیکاتا در کشور ایتالیا عنوان “پایتخت فرهنگی اروپا ۲۰۱۹”‌ را از آن خود کرده اند.

پلوودیو، شهری قدیمی با روحیه جوان

پلوودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان و یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا است. این شهر قدیمی امروز تبدیل به شهری مدرن و پر جنب و جوش شده است. مراکز اداری، دانشگاهی، اقتصادی و تجاری زیادی در این شهر قرار دارد.

استفان استویانوف،‌ معاون شهردار پلوودیو در این باره که عنوان پایتخت فرهنگی اروپا چه سودی برای این شهر دارد، می‌گوید:‌ «ما دو هدف داریم:‌ می خواهیم بین شهروندان اروپایی محبوب‌تر و مشهورتر شویم و کاری کنیم که بیشتر دیده شویم. از سوی دیگر قصد داریم گردشگران بیشتری را به سوی خود جلب کنیم. امیدواریم تعداد گردشگران در سال ۲۰۱۹ به ۲ میلیون نفر برسد.»

او همچنین در این باره که چرا این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شده است‌،‌ می‌گوید: «در شهر ما برنامه‌ها و رویدادهای متعددی برگزار می شود،‌ از جمله جشنواره موسیقی و جشنواره اپرا. پلوودیو یکی از بهترین مقاصد گردشگری است. شلوغ و پرازدحام نیست. جمعیت شهر ۵۰۰ هزار نفر است. و در عین حال شهری پرجنب و جوش پویاست.»

یکی از دیدنی ترین مکان‌های پلوودیو، بخش قدیمی آن است. ساختمان‌ها و خانه‌هایی که قدمتشان به عصر رنسانس برمی‌گردد،‌ از جاذبه‌های گردشگری بافت قدیمی این شهر به شمار می‌آید.

بخش قدیمی شهر با معماری و ساختمانهایش از سال ۲۰۱۴ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است. امروز یکی از این ساختمان‌ها تبدیل به موزه قوم شناسی پلوودیو شده است.

راهنمای گردشگری این شهر می‌گوید: «پلوودیو به خاطر تاریخی طولانی،‌ فرهنگ فوق العاده و بافت قدیمی بسیار زیبایش، شهری منحصر به فردی است. در این شهر همچنین رستوران‌های زیبا و امکانات ورزشی بسیار خوب وجود دارد. پلوودیو شهری است قدیمی با روحیه جوان.»

بخش قدیمی شهر بهترین جا برای آشنایی با هنر و صنایع دستی بلغارستان است. النا درامووا،‌ سازنده صنایع دستی می‌گوید: «من از روش‌ها و تکنیک‌های سنتی استفاده می‌کنم. اما چیزهایی درست می کنم که امروز، قابل استفاده هستند. با اشکال و فرم‌های سنتی، روسری، پیش‌بند و دستمال گردن درست می‌کنم که با سلایق امروز مطابقت دارند.»

وارنا،‌ مقصد گردشگری برای تمام فصول

شهر وارنا در بلغارستان، مقصد گردشگران بسیار زیادی است. این شهر هر سال ده ها هزار گردشگر را از نقاط مختلف جهان به خود جذب می‌کند.

وارنا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپاست. این شهر در قرن ششم قبل از میلاد مسیح به‌عنوان مستعمره تجاری تاسیس شد. وارنا در ساحل دریای سیاه،‌ بعد از صوفیه،‌ پایتخت کشور و پلادیو، سومین شهر بزرگ بلغارستان است.

در حال حاضر گردشگران، بیشتر در فصل تابستان به اینجا می‌آیند، اما شهرداری قصد دارد وارنا را به مقصد گردشگری برای تمام فصول تبدیل کند.

یکی از مسئولان مرکز اطلاعات گردشگری وارنا در باره سهم گردشگری در رشد اقتصاد بلغارستان می‌گوید: «گردشگری ۱۸ تا ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌دهد. البته سهم وارنا بیش از این است. چون در بلغارستان ۷۰ درصد اتاق‌های هتل در ساحل دریای سیاه قرار دارد.»

گردشگری برای وارنا و تمام این ناحیه اهمیت بسزایی دارد زیرا برای جوانان فرصت‌های شغلی بیشتری فراهم می کند. جوانان زیادی آینده خود را در بخش گردشگری می‌بینند. هر سال ۲ میلیون نفر از وارنا دیدن می‌کنند. علاوه بر گردشگران بلغاری، مردم از رومانی، روسیه، و آلمان نیز به این شهر می‌آیند.

بهترین راه برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ یک شهر و مردم آن قدم زدن در آن است. گردشگران برای شناخت فرهنگ مردم وارنا و تاریخ آن می‌توانند در تورهای پیاده‌روی که سازمان اطلاعات گردشگری برگزار می‌کند،‌ شرکت کنند.

راهنمای تور گردشگری وارنا درباره آشنایی با تاریخ شهر می‌گوید: «وارنا باید برای میراث فرهنگی غنی‌اش دیده شود. ما دوست داریم که پذیرای افراد بیشتری در شهرمان باشیم و آنها را نه تنها به بیشتر ماندن و لذت بردن از ساحل دریا بلکه به آموختن درباره تاریخ شهر نیز تشویق می‌کنیم.»

همه گردشگرانی که به وارنا می‌آیند که می‌گویند این شهر همه سلیقه‌ها را ارضا می کند. یک گردشگر انگلیسی به یورونیوز می‌گوید: «فکر می‌کنم همه باید به وارنا بیایند چون بسیار شهر زیبایی است، چیزهای دیدنی، تاریخ و موزه های بسیار خوب دارد و البته می‌توانید به ساحل بروید و آسوده زیر نور آفتاب لم بدهید. بنابراین برای همه فعالیت مناسبی پیدا می شود.»

واژکان مشترک با فارسی

بسیاری از مردم کشورهای اروپای شرقی خود را آریایی می‌دانند و برخی از آنان دلیل این نظریه را وجود صدها واژه از ریشه فارسی و اوستایی در زبان خود برمی‌شمارند. یکی از نظریه‌های موجود و پر طرفدار حتی نام «کرواسی» را برگرفته از «خراسان» می‌داند.

اما در این میان، بلغاری‌ها خود را به فرهنگ و زبان ایرانی نزدیک‌تر می‌بینند زیرا حدود هزار واژه با ریشه فارسی در زبان آنها وجود دارد. تا پیش از این گمان می‌شد که واژگان فارسی از راه زبان ترکی و در دوره امپراتوری عثمانی به بلغارستان راه یافته‌اند، اما زبان‌شناسان امروزه بر این باورند که اغلب واژگان فارسی موجود در این زبان هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر تاریخی از راه دورتری آمده‌ و بدون گذار از مسیر زبان ترکی یا عربی به آن راه یافته‌اند.

چشمه، لاله، جوراب، تنبل‌خانه، زمستان، پارچه، میمون، گردن‌بند، دروغ، … اینها بخشی از حدود هزار واژه با ریشه فارسی و دری است که امروزه هنوز بر زبان مردم بلغارستان جاری است و نشان می‌دهد که این سفر واژگانی از شرق فلات ایران آغاز شده و به این نقطه از اروپا رسیده است. بیشتر این واژگان ریشه اوستایی دارند و در خود زبان فارسی امروز هم تطور یافته‌اند. با این حال زبان‌شناسانی که در این زمینه پژوهش کرده‌اند، دریافته‌اند که بسیاری از این واژگان گر چه با زبان‌های اسلاو درآمیخته و امروزه به خط سیریلیک نوشته می‌شوند، اما در واقع نسبت به ریشه اوستایی خود تغییر چندانی نکرده‌اند.

لیودمیلا یانوا، استاد زبان فارسی دانشگاه صوفیه که تاکنون آثار زیادی را از ادبیات معاصر فارسی به زبان بلغاری ترجمه کرده، در مورد واژگان مشترک میان زبان‌های فارسی و زبان مادری‌اش می‌گوید: «یک ریشه هندو اروپایی مشترک بین بلغاری و فارسی هست و تعدادی هم واژه‌های فارسی که از طریق زبان ترکی وارد این بلغاری شده‌اند. مثلا به یاد دارم که مادرم می‌گفت “فلان کیشیا” به معنی “فلان کس” یا مثلا “پاچا” که همان “کله پاچه” است و نیز کاشکی که در بلغاری “کِشکی” تلفظ می‌شود و به همان مفهوم است.»

شمار واژگان فارسی رایج در بلغاری به قدری چشمگیر است که برای آن یک فرهنگ نگاشته شده است. هاجر فیوضی نویسنده این کتاب است که تا کنون دو بار در بلغارستان به چاپ رسیده است.

بلغارستان یکی از کشورهای اروپای شرقی است که طی سالهای اخیر به بستری مناسب برای سرمایه گذاری خارجی تبدیل شده است. رشد اقتصادی و نظام مالیاتی در این کشور که با نرخ ثابت ده درصدی که در زمره پایین ترین نظام های مالیاتی اروپا قرار می گیرد توجه شرکت های خارجی را به خود جلب کرده است.

بسیاری از شرکت ها با استفاده از پتانسیل و ظرفیت های موجود در این کشور و بهره بردن از نیروهای محلی به توسعه و گسترش فعالیت های اقتصادی اقدام و بازارهای جهانی را برای فروش محصولات خود فتح می کنند. این شرایط سبب شده تا میزان رشد اقتصادی و حجم صادرات کشور بلغارستان به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

آپوستولوس استایکاس، خبرنگار یورونیوز به بلغارستان رفته تا در باره شرایط مساعد سرمایه گذاری در این کشور گزارشی تهیه کند. او گزارش خود را اینگونه آغاز می کند: «به بلغارستان آمده ایم؛ کشوری که بسیاری از سرمایه گذاران آنرا با عبارت “درهای باز تجارت” توصیف می کنند. با ما همراه باشید تا بدانید چرا شرکت های خارجی در اینجا سرمایه گذاری می کنند و شرکت های بلغاری بر حجم صادرات خود افزوده و بازارهای جهانی را فتح کرده اند.»

صوفیه به عنوان شهری اروپایی، مدرن و دینامیک، یکی از کلانشهرهای اقتصادی بالکان محسوب می شود. کمیسیون اروپا برای بلغارستان رشدی چهار درصدی را در سال ۲۰۱۸ پیش بینی کرده که این میزان رشد در سال ۲۰۱۹ هم ادامه خواهد داشت. موفقیت های کنونی اقتصادی در بلغارستان حاصل سالها کار و تلاش سخت برای تبدیل شدن این کشور را به محیطی مناسب و امن برای سرمایه گذاری است.

برخی شرکت ها حتی پیش از آنکه بلغارستان به عنوان الگوی موفق اقتصادی مطرح شود فرصت های سرمایه گذاری در این کشور را کشف کردند. شرکت فرانسوی یوبیسافت Ubisoft سال ۲۰۰۶ استودیوی خود را در صوفیه تاسیس کرد و تنها با یازده کارمند فعالیت کار خود را دراین کشور استارت زد.

ایوان بالابانوف، مدیر کل شرکت یوبیسافت می گوید: «ما آموزش خوبی داریم و از زیرساخت مناسبی در زمینه توسعه انفورماتیک برخورداریم. من فاکتورهای اقتصاد کلان نظیر نرخ مالیات و حمایت دولت را کنار می گذارم. وقتی صنعت فناوری اطلاعات در میان است این افراد هستند که اهمیت پیدا می کنند. بدون مردم، آنچه می ماند تنها سالن های بزرگ، رایانه ها و کابل ها هستند. بخش عمده ای از کار در ذهن و فکر ما صورت می گیرد.»

«الیستا» یک آهنگساز است و وظیفه اش نوشتن تم های جالب موسیقی برای بازی های جدید ویدیویی است. درکنار میز او «یوری» نشسته که بر روی پرسوناژهای جدید کار می کند. یوبیسافت ۱۲ هزار کارمند را با ۹۴ ملیت مختلف در سراسر جهان استخدام کرده است.

یورونیوز: شما در صوفیه چه تعداد فرصت شغلی ایجاد کرده اید؟

ایوان بالابانوف، مدیر کل شرکت یوبیسافت: «ما از زمان تاسیس یوبیسافت در صوفیه ۱۹۵ دفتر کاری باز کرده ایم و در حال توسعه پروژه های خود هستیم. تعداد این دفاتر در دو تا سه سال آینده به ۳۰۰ خواهد رسید. ما در زمینه فناوری، خلاقیت و توسعه محتوی از ظرفیت و استعداد های محلی استفاده می کنیم. از دیدگاه ما بلغارستان مقصد خوبی برای ادامه رشد و توسعه در آینده است.»

در میان کارمندان این شرکت می توانید افرادی با ملیت های اسپانیایی، ایتالیایی، آمریکایی و البته شمار زیادی بلغار پیدا کنید.

میخائیل لوزانوف از ابتدای تاسیس یوبیسافت در سال ۲۰۰۶ برای این شرکت کار می کند. او به عنوان مدیر بخش خلاقیت و نوآوری یوبیسافت می گوید: «وقتی شنیدم یوبیسافت دفتری در اینجا باز کرده بلافاصله درخواست استخدام دادم و به این شرکت پیوستم. یوبیسافت شرکتی است که برایش احترام بسیاری قائلم. دوازده سال پیش به عنوان برنامه نویس اصلی به اینجا آمدم و حالا مدیر خلاقیت و نوآوری هستم.»

آپوستولوس استایکاس، خبرنگار یورونیوز گزارش خود را اینگونه ادامه می دهد: «از دنیای جادویی بازی های ویدویی و یوبیسافت که فرصت های شغلی زیادی در بلغارستان ایجاد کرده خارج می شویم و به سراغ شرکت بلغاری «والتوپیا» Walltopia می رویم که محصولاتش را به بیش از پنجاه کشور جهان صادر می کند. آماده بالارفتن هستید؟»

تولید ناخالص داخلی بلغارستان در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۵۰ میلیارد یورو و رشد اقتصادی در این کشور ۳.۶ درصد گزارش شده است. سرمایه گذاری در بلغارستان سال گذشته با رشدی ۳.۸ درصدی همراه بود و میزان صادرات به بیش از ۲۵ میلیارد یورو رسید.

والتوپیا در سال ۱۹۹۸ به عنوان نخستین سازنده جهانی دیوارهای سنگ نوردی تاسیس شد. این شرکت بیش از ۱۸۰۰ پروژه در پنجاه کشور جهان را راه اندازی کرده است. والتوپیا با بیش از ۶۰۰ کارمند حرفه ای در سراسر جهان تاکنون میلیون ها متر مکعب دیواره سنگ نوردی تولید و مونتاژ کرده است

یورونیوز: راز موفقیت شما چیست؟

ایرینا استانوا، مدیر سرمایه گذاری شرکت والتوپیا: «شور و اشتیاق، تولید و افراد.»

والتوپیا اینک طیف وسیعی از وسایل تفریحی و سرگرمی را طراحی و تولید می کند. کارخانه و مرکز تولید محصولات والتوپیا در شهر لتنیتسا، در دویست کیلومتری دفتر اصلی این شرکت در صوفیه واقع شده است.

یورونیوز: استراتژی کنونی شما برای رشد و توسعه چیست؟

ایرینا استانوا، مدیر سرمایه گذاری شرکت والتوپیا: «ما همه چیز را اینجا در داخل انجام می دهیم.. طراحی، مهندسی و معماری همینجا انجام می شود. ما تولید، صادرات و نصب همه محصولات را برعهده داریم. بنابراین کل فرایند، تحت نظارت است و ما در هر مرحله از فرایند کیفیت را کنترل می کنیم. وقتی شما با شرکت های سراسر جهان کار می کنید این مسئله از اهمیت خاصی برخوردار است.»

یورونیوز: چرا باید در بلغارستان سرمایه گذاری کرد؟

ایرینا استانوا، مدیر سرمایه گذاری شرکت والتوپیا: «بلغارستان به خصوص در سالهای اخیر محل مناسبی برای سرمایه گذاری است زیرا همه چیز امیدوار کننده و رو به توسعه است. شرکت های بسیاری در اینجا در حال رشد و گسترش هستند. جدا از منافع اقتصادی، محیط مناسبی هم برای زندگی است. زیرا افراد می توانند کارهای بسیار خوبی انجام دهند. اینجا در مقایسه با دیگر کشورها زیاد از بوروکراسی خبری نیست. مالیات نیز پایین است، حدود ۱۰ درصد بر روی هر چیز. بنابر این فکر می کنم موقعیت ایده آلی است.»

سرمایه گذاران معتقدند: بدون ریسک، موفقیتی در کار نخواهد بود. استفان بوریسوف مسئول بخش آموزش می گوید: «ما به دنبال شرکت هایی هستیم که ایده هایی نو دارند و محصولات جدید تولید می کنند. والتوپیا در این زمینه نیازهای من را برآورده می کند زیرا همیشه چالشی در میان هست و باید محصول جدیدی تولید کرد.»

در پایان گزارش آپوستولوس استایکاس، خبرنگار یورونیوز آمده است: «با ورود شرکت های خارجی، بلغارها فعالیت خود را گسترش می دهند و بازارهای جهانی را فتح می کنند. بلغارستان به بستری مناسب برای سرمایه گذاری تبدیل شده و در راه افزایش نرخ رشد قدم برمی دارد.»

مزیت برای شهروندان بلغارستان:

 1. کمترین میزان مالیات در اروپا
 2. کمترین هزینه‌های عملیاتی کسب و کار
 3. نیاز به سرمایه اندک برای راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری آسان
 4. وجود نیروی کار تحصیل کرده
 5. بانکداری امن و بخش مالی مطمئن
 6. موقعیت جغرافیایی استراتژیک
 7. امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر اتحادیه اروپا
 8. کشور زیبا و مردمان مهربان

صوفیه جایزه بهترین شهر از نظر کسب و کار در بلغارستان را در سال ۲۰۱۳ بر اساس رتبه بندی سالانه رادیو ملی این کشور (Darik) دریافت کرد. صوفیه محل سرمایه گذاری‌های بزرگی است و پروژه‌های بسیاری در زمینه‌های تجاری و صنعتی، ساختمان‌های اداری و هتل‌ها در آن اجرا شده‌اند.

صوفیه جایزه “شهری با بهترین زندگی فرهنگی” را در سال ۲۰۱۵ در پی بسیاری از رویدادهای فرهنگی که روزانه در آن برگزار می‌شود، دریافت کرد و یک کاندیدای قدرتمند برای تبدیل شدن به پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۲۰ است. حدود ۶۴٪ از افراد شاغل در حوزه فرهنگی و مشاغل خلاق در بلغارستان در صوفیه مشغول به کار هستند.

وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان و تنها شهر ساحلی بزرگ دریای سیاه است. این شهر به خاطر موقعیت استراتژیکی که در خلیج وارنا دارد، سه هزار سال است که یکی از مراکز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهم در اروپا به شمار می‌رود. از وارنا با نام پایتخت دریایی و مرکز نیروی دریایی بلغارستان یاد می‌شود.

گفته می‌شود در گذشته وارنا مرکز جنایت‌های بلغارستان بود و حضور مافیا در این شهر بسیار پر رنگ بود. اما با مبارزات دولت و پلیس بلغارستان با شبکه‌های مافیایی این شهر در ظرف مدت دو سال، جرم و جنایات به نحوی در این شهر کاهش یافت که در سال ۲۰۰۷ به عنوان بهترین شهر بلغارستان برای زندگی معرفی شد

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در بلغارستان

برخی از مزایای تابعیت و اقامت در بلغارستان، این کشور در اکثر ماه های سال از آب و هوای معتدل با تابستان های گرم در ساحل و زمستان های سرد با برف در کوه ها برخوردار است. اکثر شرکت های چارتری در فصل هایی که گردشگری پر رونق است، پروازهای مستقیم به مناطق ساحلی و کوهستانی دارند.

بلغارستان کشوری پر از مناطق ناشناخته است و مناطق بسیار زیادی برای گذراندن اوقات فراغت وجود دارد. از جمله این مناطق می توان به روستاهای منحصر به فرد و شگفت انگیز، کلیسا و صومعه های پر نقش و نگار و مناظر طبیعی چشمگیر  اشاره کرد. در حقیقت در بلغارستان طیف گسترده ای از فعالیت های تفریحی و فرهنگی موجود می باشد.

گرچه بلغاری ها به بدخلقی شهرت دارند ، اما این مسئله بیشتر به فیلم های جیمز باند نسبت داده می شود و در حقیقت چنین نیست. بسیاری از مردم بلغارستان به راه و روش خود به شما کمک خواهند کرد و با یادگیری زبان بلغاری از شما بسیار استقبال می کنند. در این کشور تمام ملزومات زندگی ارزان قیمت هستند، اما قیمت ملک به سرعت در حال افزایش است. باید گفت اگر قصد گذراندن دوران بازنشستگی خود را در این کشور دارید ، می توانید زندگی خوبی در این کشور داشته باشید.

از مزایای خرید ملک در بلغارستان می توان به تقاضای زیاد برای اجاره مسکن در شهرهای پرتردد، هزینه ساخت و نگهداری پایین مسکن اشاره کرد. زندگی در مناطق روستایی بسیار آرامش بخش است، می توان از سواحل شنی تمیز و زیبا لذت برد.

برخی از معایب زندگی در بلغارستان :

 • مشکلات ارتباطی :اگر نتوانید به زبان بلغاری صحبت کنید با محدودیت هایی روبرو خواهید شد.
 • کمبود پروازهای با تخفیف در فصول مختلف سال
 • زیر ساختارهای جاده ای ضعیف در برخی مناطق
 • شلوغی بیش از حد مناطق گردشگری در فصل تابستان
 • در حالی که اکثر مناطق بلغارستان کوهستانی و یا جنگلی است ، صنایع سنگین بسیاری در این کشور نیز دیده می شود. به عنوان مثال ، معدن زغال سنگ همچنان در مقیاس کوچک در منطقه پرنیک، در حال فعالیت است.

وضعیت اقتصاد بلغارستان

بلغارستان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و با پنج کشور رومانی، صربستان، مقدونیه، یونان و ترکیه هم مرز می باشد. مرز شرقی آن تا دریای سیاه امتداد دارد. مساحت این کشور ۱۱۰۹۹۴ کیلومتر مربع و سرزمینی کوهستانی است. اقتصاد بلغارستان بازار و تجارتی آزاد است که بخش خصوصی بزرگ و پیشرفته ای دارد و صنایع حیاتی و استراتژیک متعلق به دولت است.

بانک جهانی، اقتصاد بلغارستان را جز اقتصادهای بالای سطح متوسط طبقه بندی می کند. گرچه بلغارستان یکی از کشورهای کمتر توسعه یافته اروپا به حساب می آید، اما اقتصاد کشور در سالهای گذشته رشد ثابتی داشته است. اقتصاد بلغارستان به بخش صنعت وابسته است، اما بخش خدمات نیز همکاری خود را  برای رشد تولید ناخالص داخلی آغاز کرده است. عمده محصولات بلغارستان عبارتند از :  سوخت های تصفیه شده نفت، آهن، مس، طلا، الکترونیک، بیسموت، زغال سنگ، قطعات خودرو، سلاح و مصالح ساختمانی.

اقتصاد بلغارستان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸ رشد ۶ درصد ی داشته است. سرمایه گذاری مستقیم خارجی ( FDI ) در رشد اقتصاد بسیار موثر بوده است. با این حال آخرین رکود اقتصادی منجر به افزایش صادرات و کاهش چشمگیر جریان سرمایه شده است. در سال ۲۰۰۹ تولید ناخالص داخلی حدود ۵ درصد کاهش یافته است. تولید ناخالص داخلی (برابری ارزی قدرت خرید) در سال ۲۰۰۹ به ۹۰.۵۴ میلیارد دلار رسید که نسبت به سال گذشته که تولید ناخالص داخلی (PPP) حدود ۹۵.۱ میلیارد دلار بوده  یافته است.

از نظر اشتغال، بخش خدمات و پس از آن صنایع و کشاورزی بیشترین جذب نیرو را داشته اند. بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹، کل نیروی کار در بلغارستان ۲.۶۳ میلیون نفر بوده است که حدود ۹.۱ درصد آنها بیکار بوده اند. تقریبا ۱۴.۱ درصد از جمعیت  کشور زیر خط فقر زندگی می کنند و این وضع به دلیل وجود ادارات دولتی فاسد، قوه قضائیه ضعیف و وجود جرائم سازمان یافته بدتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *