اخبار

آمار بانک جهانی درمورد کشورها

بانک جهانی درآمد ارزی ایران از محل اعزام نیروی کار به خارج در سال ۲۰۲۲ را ۶۰۰ میلیون دلار برآورد کرد. همچنین ایران را در بین کشور‌های منطقه از این نظر، در جایگاه هشتم قرار داد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، بانک جهانی با انتشار گزارشی در مورد اعزام نیروی کار به خارج اعلام کرد: کشور‌های جهان در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۶۲۶ میلیارد دلار از اعزام نیروی کار به خارج درآمد داشته‌اند. درآمد ارزی کشور‌های جهان از اعزام نیروی کار در سال جاری نسبت به سال قبل، رشد پنج درصدی داشته است.

بر اساس این گزارش در جهان، آسیای جنوبی بیشترین درآمد ارزی از اعزام نیروی کار در سال ۲۰۲۲ به خود اختصاص داده است. کل ارزآوری نیروی کار مهاجر این منطقه در سال جاری بالغ بر ۱۶۳ میلیارد دلار برآورد شده است. این رقم نسبت به سال قبل رشد ۳.۵ درصدی داشته است.

 درآمد ارزی منطقه آسیای شرقی و اقیانوسیه از اعزام نیروی کار در سال جاری ۱۳۴ میلیارد دلار، برآورد شده است. همچنین اروپا و آسیای مرکزی ۷۲ میلیارد، آمریکای لاتین و حوزه کارائیب ۱۴۲ و آفریقای زیر صحرا ۵۳ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند.

درآمد کشور‌های خاورمیانه و شمال آفریقا نیز از اعزام نیروی کار در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۶۳ میلیارد دلار اعلام شده است.  این رقم نسبت به سال قبل ۲.۵ درصد رشد داشته است.

ایران از محل اعزام نیروی کار به خارج در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۰.۶ میلیارد دلار درآمد ارزی کسب کرده است.  با توجه به اعلام بانک جهانی، از این نظر در میان کشور‌های منطقه در جایگاه هشتم قرار گرفته است.

آمار بانک جهانی
آمار بانک جهانی

ایران سهم بسیار اندکی از درآمد ۶۳ میلیارد دلاری خاورمیانه از اعزام نیروی کار به خارج در سال ۲۰۲۲ داشته است. به‌طوری که درآمد ۶۰۰ میلیون دلاری ایران از این محل تنها معادل یک درصد کل این رقم بوده است.

در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، کشور مصر با درآمد ۳۲.۳ میلیارد دلاری در صدر کشور‌های منطقه قرار داشته است. مراکش نیز با ۱۱.۴ میلیارد دلار، لبنان با ۶.۸ ، اردن با ۴.۶ میلیارد دلار در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. فلسطین با ۳.۵، تونس ۲.۱، الجزایر با ۱.۸، ایران ۰.۶ و عراق با ۰.۱ میلیارد دلار در همین راستا قرار دارند.

در سطح جهان، هند بیشترین درآمد را از اعزام نیروی کار داشته است. این کشور در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد از اعزام نیروی کار به خارج را داشته است. مکزیک با ۶۰ میلیارد دلار و چین با ۵۱ میلیارد دلار به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.  فیلیپین با ۳۸ میلیارد دلار، مصر ۳۲، پاکستان ۲۹، بنگلادش ۲۱ و نیجریه با ۲۱ میلیارد دلار در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *