اخبار

دغدغه‌ی اقتصادی مهاجران در کانادا

دغدغه‌ی اقتصادی مهاجران در کانادا

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های مهاجرین تازه وارد، کسب درآمد در کشور مقصد است. همچنین پایه‌گذاری زندگی بهتر برای خود و خانواده وابسته در کشور جدید، یکی از دغدغه‌های مهاجرین می‌باشد. این نگرانی‌ها برای افراد مهاجر در زمان رکود اقتصادی خیلی بیشتر است. با توجه به تحقیقات، این مهاجران دیدی منفی نسبت به موفقیت‌های اقتصادی در کشور جدید خود دارند.

در کشور کانادا به‌دلیل میانگین سن بالای جمعیت و کمبود نیروی کار، نرخ بیکاری پایینی دارد. همچنین کانادا برای ورود مهاجرین بیشتر برای تامین نیروی کار برنامه‌ریزی می‌کند. بنابراین بیشترین دلیل  مهاجرت متقاضیان تازه‌وارد، ایجاد شغل و درآمدسازی بعد از ورود به کانادا است.

 در حال حاضرکانادا تقریبا ۲۰ میلیون نیروی کار فعال دارد.  حدودا  نه میلیون نفر از این نیروی کار در ده سال آینده به سن بازنشستگی می‌رسند. هم‌اکنون بیشتر این نه میلیون نفر نیز در حال بازنشستگی هستند. این موضوع مشکل بزرگی در بازار کار آینده بوجود می‌آورد.

قبلا دولت کانادا توسط جایگزینی تعداد بازنشستگان با فارغ‌التحصیلان جوان برای ورود به بازار کار قادر به حل این مشکل بود. اما این موضوع با توجه به نرخ پایین تولد در کانادا دیگر تکرار نمی‌شود. بنابراین دولت باید به منابع دیگری برای جذب افراد جدید و استعداد‌ها برای جایگزینی نیروی کار بازنشسته اتکا کند.

اهمیت جایگزینی نیروی کار در کانادا

افزایش سرعت در موضوع جایگزینی  اهمیت بسیار زیادی جهت رشد اقتصادی و افزایش سهمیه سالانه گزینش متقاضیان دارد. همچنین جهت تامین هزینه‌های خدماتی مثل آموزش و پرورش و مراقبت‌های پزشکی و  تامین اجتماعی به شهروندان مسن نیز گامی مثبت است. علاوه‌بر این‌ها افزایش جمعیت باعث افزایش هزینه‌های بهداشت و درمان در کانادا نیز می‌شود.

  کانادا از دیگر منابع  استعدادهای داخلی مثل گروه‌هایی با مشارکت کمتر در تامین نیرو مانند زنان، افراد معلول، بومی و جوانان استفاده می‌کند. همچنین بعضی کارگران مسن متمایل به تعویق بازنشستگی نیز مشغول کار هستند. اما با وجود این‌ها هنوز جایگزین تعداد بالای بازنشستگان نخواهند شد.

جایگزینی نیروی کار در کانادا
جایگزینی نیروی کار در کانادا

مهاجران قبلا همه‌ی کمبود نیروی کار را تامین میکردند. اما در ده سال آینده حتی با سهمیه گزینش مهاجرین، توان تامین نیروی کار  برای پیشرفت اقتصاد در کانادا را ندارند. سن بالای نیروی کار کانادایی باعث کاهش نرخ بیکاری و  دستمزدهای بیشتر است. این اتفاق به‌نفع کارگران کانادایی و مهاجرین می‌باشد. با افزایش بازنشستگان این شرایط کاملا محسوس است.

تسهیل روند برنامه‌های مهاجرتی برای جذب افراد ماهر و نیمه ماهر یکی از بیان‌گر اقدام دولت جهت اجرای سریع‌تر این تصمیم می‌باشد. دولت با معرفی برنامه‌های آزمایشی و موقت، سعی در گزینش مهاجران حاضر با مجوز موقت تحصیلی و کاری در کانادا را نیز دارد.

همچنین ​​​​​​​​اداره مهاجرت کانادا با  افزایش سرمایه‌گذاری و  بودجه مخصوص برای کمک به تشکیل زندگی سریع تازه‌واردین، کوشش می‌کند. تلاش‌های اداره مهاجرت درزمینه‌های آموزش زبان، اسکان و کاریابی برای افزایش سرعت در تامین نیروی کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *