اخبار

صدور ویزا برای استارتاپ‌های ایرانی

صدور ویزا برای استارتاپ‌های ایرانی

رئیس بخش مهاجرتی ایران اعلام کرد: در سال ۲۰۲۱، ۸۰ ویزا از طرف کانادا و ۳۰ ویزا  از سوی انلگستان برای استارت‌آپ های ایرانی فرستاده شد. این تعداد در سال ۲۰۲۲ به ترتیب ۳۰ و ۱۴ ویزا برای این دو کشور است.

طبق گزارش خبر مهر، بهرام صلواتی در مراسم رونمایی از سالنامه مهاجرتی ایران در 1401 گفت: تعداد مهاجرت دانشجویان جهان از دو میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ به ۶.۳ میلیون نفر رسیده است.  ایران نیز با این روند افزایشی روبرو بوده است. زیرا تراز مهاجرت دانشجویان از ۱۷ هزار نفر به 66 هزار نفر رسیده‌ است.

همچنین نبود زیرساخت برای تولید، انتشار و تحلیل داده‌ها در کشور مشکلاتی را برای مطالعه و برنامه‌ریزی در زمینه مهاجرت بوجود آورده است. طبق گفته بهرام صلواتی ایران در حال رکوردزنی در حوزه مهاجرت و عبور از ترازهای آماری است. به گفته او ایرانیان، دهمین رتبه را از نظر تعداد شرکت‌های تاسیس شده در کشور آمریکا دارند.

مهم‌ترین علت مهاجرت ایرانیان

رئیس رصدخانه مهاجرت ایران درباره‌ی مهم‌ترین علت مهاجرت صحبت کرد. تورم و بی‌ثباتی اقتصادی در کشور، شرایط تحریم ایران و نوسان قیمت ارز مهمترین علت ‎مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور است.

او همچنان افزود: هزینه‌ آموزش و بهداشت مهاجران در سال 2019 برای ادامه‌تحصیل، حدود دو میلیارد دلار بوده است. با توجه به تمام آمار مهاجران ایرانی حداقل ۶۵،۰۰۰ نفر در سال از به کشور‌های دیگر مهاجرت می‌کنند.

وی افزود: تعداد دانشجویان مهاجر ایرانی  از  از نرخ رشد جمعیت دانشجویان در قسمت بین‌المللی بیشتر است. تحصیل در دانشگاه بهتر، بورسیه تحصیل و رشته‌ها و عوامل تکنیکی عامل مهاجرت دانشجویان در گذشته بوده است. اما حالا این عوامل کمرنگ‌تر و عواملی دیگری جایگزین دلیل مهاجرت است.

رئیس رصدخانه مهاجرت ایران عوامل مهم اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ناامیدی اجتماعی را از دیگر عوامل اصلی مهاجرت دانشجویان نامید. او همچنان افزود: سن مهاجرت رو به کاهش است. در حال حاضر خانواده‌ها فرزندان خود را به کشور‌های پیشرفته می‌فرستند. سپس خودشان به فرزندان ملحق می‌شوند.

او اذعان کرد: تعداد مهاجران ایرانی مقیم دو میلیون و ۸۶ هزار نفر است. اما این تعداد رابراساس آمارهای شورای عالی ایرانیان چهار میلیون نفر اعلام کرده‌اند. وی اظهار کرد: از سوی دیگر سازمان امور دانشجویان اعلام کرد ۹۵ هزار دانشجو در خارج از کشور هستند و ما نتوانستیم به این آمارها دسترسی داشته باشیم.

وی همچنین افزود: برای برگشت مهاجران به ایران از طرف معاون علمی ریاست جمهوری برنامه همکاری با متخصصان ایرانیان خارج از کشور شروع شد. بر اساس آن هشت هزار مهاجر درخواست دریافت تسهیلات و ارتباط کاری را ارائه دادند. تعداد افراد بازگشته به کشور زیاد نیستند. اما با توجه به تلاش‌ها قابل قبول است.

بهرام صلواتی عنوان کرد: آمار درستی از تعداد مهاجرت‌های ناشی از اقلیم وجود ندارد. اما در مجموع ۴۱ هزار نفر بخاطر این تغییرات کشور مهاجرت کرده‌اند.

رئیس رصدخانه مهاجرت ایران با تاکید بر اهمیت مهاجرت‌های اقلیمی اذعان کرد: از ۴۰ نوع بلایای طبیعی در کا جهان، ۳۱ نوع آن در ایران روی می‌دهد. اکنون ۹۳ درصد از کل ایران درگیر مشکل خشکسالی هستند.  این موضوع باعث مهاجرت‌های ناشی از تغییر اقلیم می‌شود.

بنا به گفته او، در ۱۲ سال گذشته حدود ۱۶ هزار ویزای تحصیلی و ۱۲ هزار ویزای اقامت و مجوز کار برای ایرانیان صادر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *