اخبار

نیاز نیروی کار در کانادا

نیاز به نیروی کار در کانادا

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی متقاضیان مهاجرت قبل از ورود به خاک این کشور، کسب درآمد و یافتن شغل در کانادا است. افراد متقاضی همواره به فکر ایجاد زندگی بهتر برای خود و خانواده‌شان هستند. این نگرانی برای مهاجرین در زمان رکود اقتصادی به مراتب افزایش می‌یابد. طبق برخی آمار، مهاجران با ناامیدی و نگرشی منفی به موفقیت‌های اقتصادی در کشور کانادا نگاه می‌کنند.

کشور کانادا به‌دلیل متوسط سنی بالای جمعیت و کاهش نیروی کار، همیشه خواهان ورود مهاجرین بیشتر برای تامین مشاغل مورد نیاز است. بنابراین بیشتر مهاجرین جدید، بعد از ورود به‌آسانی قادر به اشتغال‌ورزی و درآمدسازی هستند.

در حال حاضر کانادا، بیشتر از ۲۰ میلیون نیروی کار در حال فعالیت دارد. تقریبا نه میلیون نفر از این نیروی فعال در ده سال آینده به سن بازنشستگی می‌رسید. اکنون تعداد زیادی از این 20 میلیون نیز در حال بازنشستگی هستند. این عدم نیروی کار در آینده، شکاف بزرگتری در بازار اشتغال ایجاد می‌کند.

در سال‌های پیش کشور کانادا در جایگزینی فارق‌التحصیلان جوان با بازنشستگان توانا بوده است. اما اکنون این قضیه دیگر اتفاق نمی‌افتد. دولت کانادا با توجه به آمار پایین تولد، باید به منابع دیگری برای جذب استعدادها جهت جایگزنی نیروی کار بازنشسته رجوع کند.

اهمیت جایگزینی نیروی کار

تسریع این جایگزینی دارای اهمیت بسیاری جهت پیشرفت اقتصادی و افزایش در مقدار سالانه پذیرش مهاجرین است. همچنین گام‌های تاثیرگذاری به‌منظور تامین هزینه‌های خدماتی چون آموزش و پرورش، ‌مسائل تامین اجتماعی و پزشکی به افراد مسن نیز برداشته می‌شود. بنابراین افزایش جمعیت، باعث هزینه‌های بهداشت و درمان بیشتری در کانادا می‌شود.

در حال حاضر کانادا با کمک افراد با مشارکت کمتر مثل معلولان، کارگران مسن، افراد بومی، جوانان بیکار و … باز هم قادر به جایگزینی نیروی بازنستگان نیست.

در سال‌های گذشته مهاجران، تمام کمبود نیروی کار را تامین می‌کردند. اما در ده سال پیش رو  حتی با افزایش سهمیه انتخاب متقاضیان هم قادر به تامین نیروی کار لازم برای پیشرفت اقتصاد در کانادا نخواهد بود.

افزایش سن نیروی کار کانادایی سبب کاهش نرخ بیکاری و افزایش درآمد شاغلان می‌شود. درواقع این اتفاق، به نفع کارگران کانادایی و مهاجرین است. این موضوع افزایش حقوق  باز هم با افزایش بازنشستگان بیشتر می‌شود.

روند تسهیل برنامه‌های مهاجرتی و تلاش برای انجام سریع‌تر آن برای جذب متخصصین ماهر و نیمه ماهر یکی از مهم‌ترین رویکرد‌های دولت است. همچنین دولت با معرفی برنامه‌های آزمایشی و موقت تلاش به انتخاب خارجیان در کانادا با مجوز موقت تحصیلی و کاری را دارد.

علاوه بر این موارد، ​​​​​​​​اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، سرمایه‌گذاری را افزایش و بودجه‌ای برای کمک به استقرار سریع تازه واردین مقرر کرده است. این بودجه در بخش‌های آموزش زبان،  سکونت و کاریابی برای تسریع پروسه تامین نیروی کار کمک ویژه‌ای می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *